Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Miért van az, hogy egy új fogyókúra vagy étrend úgy vonz bennünket, mint lepkét a fény?
Talán a látványos eredmények vonzó ígérete miatt? Vagy a megkönnyebbülés miatt, hogy végre nem kell azon dilemmáznunk, hogy mit együnk és mit ne?
Vagy mert a „jó” és „rossz” ételekről alkotott, egymásnak ellentmondó vélemények világában arra vágyunk, hogy valaki egyszerűen mondja meg, mit, mikor és mennyit együnk?
Mindez tulajdonképpen teljesen érthető.
A helyzet ugyanis az, hogy ha megvizsgáljuk, ami a tányérunkon van, szinte mindig lesz rajta olyasmi, amelyet valamelyik irányzat szerint nem kellene fogyasztanunk.
Itt a Hiszem, Tehát Eszem-en azt szoktuk javasolni, hogy apró, fenntartható változtatásokat hozzunk az életünkben, vezessünk be új szokásokat, és így haladjunk előre kis lépésekben.
Ez azért jó és azért működik, mert így a te kezedbe kerül 3 olyan döntés, amire a diéták nem adnak lehetőséget.
1. Gondold át, hogy konkrétan miről is fog szólni a választott étrend, hogy fog kinézni a gyakorlatban!
Tudom, hogy ez eléggé alapnak tűnik, de gondolj bele – hányszor ülsz le ténylegesen egy-egy diéta vagy új étrend elkezdése előtt, és gondolod át, hogy mennyire lesz fenntartható számodra hosszú távon a mindennapi gyakorlatban? Pedig nagyon fontos lenne, hiszen ideális esetben azzal a módszerrel fogod később majd tartani a súlyodat, amivel anno lefogytál. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy ha például úgy tervezel lefogyni, hogy nem eszel szénhidrátot, készülj fel arra, hogy később is nagyrészt így fogsz étkezni.
A legjobban tehát akkor jársz, ha nem veted bele magad azonnal egy jól hangzó diétába, hanem előtte alaposan megvizsgálod, mennyire fogod tudni hosszú távon is tartani.
2. Mérd fel, milyen áldozatokkal jár majd a választott étrend, és mennyire éri meg neked!
Étrendünknek nemcsak fenntarthatónak kell lennie, hanem meg is kell érnie a meghozott áldozatot.
Márpedig a diéták nem veszik figyelembe személyes igényeinket és szükségleteinket. Mindannyiunknak korlátozott az ideje, az energiája és a forrásai. Az életmódváltásnak viszont ára lesz – azt pedig neked kell eldönteni, hogy megéri-e vagy SEM.
Például, ha nagyon szereted a reggelt egy finom tejeskávéval indítani, de az új diétád szabályai szerint nem tehetsz a kávéba tejet, akkor rengeteg értékes energiádba fog kerülni, hogy ellenállj és nap mint nap lemondj a kedvencedről.
Ha viszont diétás szabályok követése helyett a szokásaid megváltoztatására összpontosítasz, a döntés a te kezedben lesz. Dönthetsz úgy, hogy kihagyod a tejet a kévédból, de úgy is, hogy inkább más szokáson kezdesz el dolgozni, más téren hozol áldozatot.
Ez pedig hatékonyabbá és igen, fenntarthatóbbá teszi azt, amibe belevágtál.
3.Vésőt használj, ne kalapácsot!
Valahol minden diéta célja egy egészségesebb életmód kialakítása kellene, hogy legyen. Eddig rendben is van a dolog, de kérdés az, hogy ezt hogyan érjük el.
Kétségtelen, hogy amikor az ember változtatni akar, akkor gyorsan akar változtatni. De ha a jelenlegi szokásaidra kalapáccsal csapsz le, azzal többet árthatsz, mint használsz.
Miért?
Mert a különböző diéták és fogyókúrák legtöbbször nem megoldást adnak, csupán sebtapaszként működnek.
A legtöbbeteknek, akik ezt olvassátok, nagy eséllyel van már egy általános elképzelése arról, melyek a tápláló ételek. Tudod például, hogy a grillezett csirke egészségesebb, mint a rántott verzió, és hogy egy alma ebéd után nem terhelné meg úgy a gyomrodat, mint egy almás pite.
Fejben tehát megvan a dolog, a gyakorlatban viszont nem mindig sikerül jól dönteni.
Ha viszont egy kis “„vésővel” veszed kezelésbe a jelenlegi étkezési szokásaidat, akkor nagy eséllyel találsz olyan dolgokat, amiket elkezdhetsz apránként változtatni – olyan dolgokat, melyek segítenek konkrétan neked (nem pedig úgy általánosságban mindenkinek) közelebb kerülni a céljaidhoz.
Mert simán lehet az is, hogy például arra jutsz, hogy első körben nem az étkezésedre, hanem egy másik területre lenne érdemes fókuszálni. Például arra, hogy jó dolgokkal töltsd fel a lelkedet, csökkentsd a stresszt, jobban aludj, vagy kezeld azokat az érzelmeket, amelyek evésre késztetnek. Ha viszont egyből kalapáccsal esel neki a „rossz szokásaidnak”, lehet, hogy egyszerre túl nagy lépés lesz és besokallsz, és az sem biztos, hogy a valódi szükségletet kezeled vele.
Mit tegyünk tehát?
Először is, szánj egy kis időt arra, hogy átgondold a korábbi életmódváltási kísérleteidet. Lehet, hogy éppen az előbbi három pont valamelyike volt az oka annak, hogy nem sikerült?
Mostantól, még mielőtt belevágnál egy újabb diétába vagy folytatnád az éppen aktuális fogyókúrádat, kérdezd meg magadtól:
Tudnám és szeretném-e ezt az étrendet életem hátralévő részében többé-kevésbé tartani ?
Meghaladja-e a nyereség az áldozatot – vagyis megéri-e?
Hajlandó vagyok-e meghozni az ezzel járó áldozatokat? Megoldja-e ez az étrend az igazi problémámat? Ha nem, van-e jobb megoldás?
Légy egészen őszinte, és engedd, hogy a válaszaid hatással legyenek a döntésedre! Közben pedig hadd biztosítsalak arról, hogy nem baj, ha úgy döntesz, hogy módosítasz egy kicsit a választott étrenden, vagy éppen kihagysz egy-egy lépést vagy előírást.
Nem te vagy az étrendért, hanem az étrended van érted!
Remélem, hogy ha ezeket átgondolod és megvizsgálod, az segít majd jobb döntést hoznod arról, hogy milyen irányba indulj el!:-)
Vélemény, hozzászólás?