Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Küzdesz a késő esti evészetekkel? Ez a poszt segítséget nyújt ahhoz, hogy rájöjj, miért jelentenek számodra különös nehézséget az esték az evés szempontjából, és ahhoz is, hogy miként vess véget az esti evészetek véget nem érő körforgásának.
Este 9 óra van, és végre kifújhatod magad. A gyerekek alszanak, el is mosogattál, és már csupán egy dologra vágysz: elterülni a kanapén és pihenni.
De várjunk csak – a semmittevés önmagában mégsem tűnik olyan élvezetesnek…
Szinte bűntudatod van, amiért nem csinálsz semmit. Felkelsz, hogy valami tennivalót keress, a következő pillanatban pedig már azon kapod magad, hogy a konyhában nézelődsz valami finomság után kutatva.
Nem vagy éhes, és tudod is, hogy nincs szükséged ételre. De fogalmad sincs, mi mást tehetnél.
„Segítség, nem tudom abbahagyni a késő esti evést!”
A késői evés gyakori probléma az elfoglalt nők körében, akik napkeltétől napnyugtáig folyamatosan csak mennek, és csinálják a dolgukat.
Pedig reggel, ébredéskor mindig friss elhatározással ébredünk: ma másként lesz. Ma…
… betartom a fogyókúrát.
… nem eszem cukrot.
… kevesebb szénhidrátot fogyasztok.
Csak éppen legtöbbször közbeszól az élet.
Egy felkavaró telefonhívás, egy hirtelen felmerülő probléma vagy egyszerűen a tizedik koszos pelenka után egyre gyakrabban gondolsz arra, milyen jól jönne egy aprócska, finom kényeztetés. De elnyomod magadban, mert tényleg szeretnél fogyni és törődni a testeddel.
Mégis: egy-egy nehéz nap után az étel szinte jutalomnak tűnik. Néha pedig úgy érzed, az evés az, amivel leginkább megadhatod a lelkednek mindazt, amire szüksége van.
Teljesen megértem. Próbálod megtenni, ami tőled telik – csak éppen jobb eszközökre van szükséged.
Miért nyúlunk az ételért?
Ha belegondolsz, a késői evésnek nagyon is logikus magyarázata van. A nap végére fizikailag, lelkileg és metálisan is elfáradunk. Ráadásul az is előfordulhat, hogy napközben nem ettünk vagy ittunk eleget. Tartalékaink kimerültek, sem pihenni, sem felfrissülni nem volt lehetőségünk.
S hogy egy kicsit jobban érezzük magunkat, enni kezdünk. Az étel elérhető, megfizethető, és nem kell érte messzire menni.
Te miért szoktál esténként túl sokat enni?
Amint már említettük, meg van a magyarázata annak, miért vonzó számunkra a késő esti falatozás. Semmi sincs véletlenül. Oka van annak, hogy miért hódolunk az evés örömének akkor is, ha tudjuk, hogy végső soron fájdalmas következménye lesz.
A megoldáshoz vezető első lépés az, hogy beazonosítod, hogy te, személy szerint miért küzdesz ezzel a szokással.
Figyeld meg akár már ma este, mi zajlik benned ilyenkor. Próbáld meg kívülről szemlélni a helyzetet, és figyeld meg magad az alábbi 3 szempontból:
Figyelj a körülményekre!
- Melyek azok a helyzetek, melyekben leginkább küzdesz az evéssel?
- Vannak esetleg olyan napok a héten, melyek különösen problémásak?
- Ha igen, mi a közös ezekben a napokban vagy helyzetekben?
Figyelj az érzéseidre!
- Mely érzelmek a legjellemzőbbek rád a nehéz estéken?
- Stresszesnek, aggodalmasnak, kimerültnek vagy túlterheltnek érzed magad? Próbáld konkrétan megnevezni, amit érzel.
- Mi váltotta ki belőled ezt az érzést?
Figyelj a gondolataidra!
- Milyen gondolatok kavarognak benned?
- Mi indította el ezeket a gondolatokat?
- Ezek a gondolatok segítenek vagy inkább nehezítik a küzdelmeidet?
Ha felteszed magadnak ezeket a kérdéseket, tulajdonképpen megpróbálod megfejteni az okát annak, miért fordulsz az ételhez olyankor is, ha nem vagy éhes. Lehet, hogy nem lesz azonnal egyértelmű a válasz, de szánj időt a megfigyelésre, hátha lassan kirajzolódik előtted egy rád jellemző, tipikus minta.
Minél tisztábban látod a képet, annál pontosabban tudod megcélozni a problémát!
4 egyszerű lépés a késő esti evés megfékezéséhez
Most, hogy megvizsgáltad, miért is eszel többet esténként annál, mint amire szükséged van (és mint amennyit szeretnél), ideje megnéznünk néhány hasznos módszert, ami segíthet felhagyni ezzel a káros szokással.
1. Tipp: Vizsgáld meg, eleget eszel-e napközben!
Előfordul, hogy kihagysz étkezéseket, vagy hogy több mint 6 óra telik el ebéd és vacsora között? Sokszor hangsúlyoztuk már, hogy a legjobb mindig az, ha az ember olyankor eszik, amikor éhes. Mégis: ha vacsorára már nagy kalória-deficitben vagy, akkor sokkal nehezebb lesz tudatosan enned.
Ha sokszor előfordul, hogy mire hazaérsz, rettentően éhes vagy, esetleg fontold meg, hogy hazaindulás előtt, vagy az autóban egyél egy almát vagy pár szem mandulát. Igyál hozzá vizet, és meglátod: sokkal könnyebb lesz kivárnod és jóízűen elfogyasztanod egy könnyű vacsorát!
2. Tipp: Légy résen a vacsora előkészületei közben!
Függetlenül attól, hogy szeretsz-e főzni, a vacsorára való készülődés sok stresszel járhat. A család már éhes, az energiád pedig fogytán. Ha neked is nehézséget okoz ez az időszak, akkor lehet, hogy érdemes fejben már jó előre készülnöd rá.
Sokan szoktak előre főzni a hétvégén, mert akkor jobban ráérnek. Ez nagyon jó öltet, és bizonyos elemeit átemelhetjük a zsúfoltabb hétköznapokba is.
Ha például otthon vagy délelőtt és van egy lazább félórád, akkor lehet, hogy pár percet szánhatsz arra, hogy megpucold és felkarikázd a vacsorához való zöldségeket. Vagy lereszeld a sajtot és felszeleteld a kolbászt a melegszendvicshez. Ezek az apróságok nagyban hozzájárulnak majd ahhoz, hogy nyugodtabban teljen a vacsora.
A vacsora előkészítése közben egy másik dologra is érdemes figyelni. Te is szoktál főzés közben csipegetni, kóstolgatni? Számomra ez az egyik legnagyobb kihívás. Ezért érdemes a kezed ügyébe készíteni egy pohár vizet vagy teát. Az ivás megtölti a gyomrot, de nem telít el, így vacsorára kellemesen éhes leszel.
Ha ivás helyett inkább rágcsálnál valamit, akkor pár szelet zöldséget is a tűzhely mellé készíthetsz.
3. Tipp: Lakj jól vacsoránál!
Tapasztaltad már, hogy úgy keltél fel az asztaltól, hogy nem érezted jóllakottnak magadat? Ez a hiányérzet lehetett fizikai (az étel kevés volt, vagy túlságosan egyoldalú a tápanyagcsoportok tekintetében), de lehetett mentális is (nem ízlett, nem élvezted). A lényeg, hogy amikor végeztél, úgy érezted, nem volt elég.
Ez a tökéletes belépő a maradékok elpakolása közbeni legelészéshez, és a lefekvés előtti konyhai kitérőkhöz.
Törekedj arra, hogy ízletes legyen a vacsorád, tartalmazzon fehérjét, megfelelő mennyiségű zsiradékot és sok-sok zöldséget, és ha szeretnéd, kis adag szénhidrátot is.
A jóllakottság megtanít majd arra, hogyan állj ellen a vacsora utáni nassolásnak.
4. Tipp: Keress megadnak valami tennivalót!
A siker érdekében hasznos lehet, ha az esti időszakra van a tarsolyodban néhány olyan tennivaló, ami nem az evéssel kapcsolatos. Nem kell feltétlenül konkrét tervet készíteni, de különösen kezdetben jól jöhet, ha van a fejedben pár ötlet.
Hogy pontosan mire gondolok? Tulajdonképpen bármi működhet, ami megtöri az esti rutint.
Mert az, hogy az ember azt mondogatja magának, hogy „nem, nem eszem!”, önmagában nem túl hasznos. Keress olyan elfoglaltságot, amit valóban élvezel.
Félretehetsz például egy jó könyvet vagy egy újságot, direkt a késő esti órákra. Vagy megnézheted ilyenkor a kedvenc sorozatodat. A lényeg, hogy legyen a fejedben néhány ötlet a nehezebb pillanatokra, amivel kényeztetheted magad. Meglátod, mennyit fog segíteni abban, hogy leszokj a nem kívánt esti túlevésről.
A megelőzés fontossága
Mint oly sok más területen, az esti evés esetében is a megelőzés a legjobb orvosság. Mert bár úgy tűnik, hogy a késői órákban tör fel a a túlevésre való vágy, az valószínűleg már a nap során elkezdett fokozatosan felhalmozódni.
Gondold át, hogy esetleg tehetnél-e valamit annak érdekében, hogy már napközben megszabadulj a negatív érzésektől? Így azok nem lavinaként zúdulnának rád este.
Nem kell semmi bonyolultra gondolni: elég, ha a nap során megállsz néha egy-két percre, hogy leellenőrizd, mi folyik odebent a lelkedben. Hogy érzed magad? Milyen gondolatok járnak a fejedben?
Esetleg ha van időd, készíthetsz egy gyors listát a benned dúló aggodalmakról, félelmekről. Tehetsz egy rövid sétát az udvaron vagy csupán becsukhatod a szemedet egy percre, hogy ellazulj.
Ha az agyad rövid időre megpihenhet a napi zűrzavarban, az nagyon pozitív hatással lehet a napod hátralévő részére.
Imádkozz konkrétan a késő esti evéssel kapcsolatban!
A végére hagytam a legjobbat és legfontosabbat: az imádságot. Már napközben elkezdhetsz imádkozni az esti órákért, de persze éles helyzetben is bevetheted. Az ima nagyon erőteljes eszköz – ne hagyd, hogy az egyszerűsége megtévesszen.
(Az önmagunkban való bizodalmat sajnos meglehetősen túlértékeljük.)
Még akár azon is elgondolkodhatsz, hogy nem szeretnéd-e böjtre szánni a legnehezebb esti órákat, perceket. Azt az időszakot, amikor a leghajlamosabb vagy megbotlani. Ha átadod Istennek ezt az időt, az a testi- és lelki egészséged szempontjából is nagyon hasznos lehet.
Mi tehát a lényeg?
Ha azt tapasztalod, hogy küzdesz a késő esti evéssel, vizsgáld meg, hogy napközben mit és mennyit eszel, hogy mi okoz stresszt a mindennapjaidban, és hogy mindezek milyen hatással vannak az esti, evéssel kapcsolatos döntéseidre. A megoldás esetedben lehet, hogy egyszerű és nyilvánvaló, de az is lehet, hogy mélyebbre kell ásnod. A lényeg, hogy ne próbáld szépíteni a valóságot.
A szükségtelen evést csakis tartalmas és élvezetes tevékenységekkel tudjuk kiváltani. Ha az evés és a felmosás a két opció, akkor nagy valószínűséggel az előbbit fogod választani.
Figyelj tehát, hogy az evést hasonló fajsúlyú dologgal próbáld kiváltani.
Töltsd meg az életedet annyi imádsággal és annyi jó dologgal, hogy az esti evés nem kívánt szokása lassan kikopjon az életedből!
Ha kérdésed van vagy szívesen beszélgetnél akár erről, akár hasonló témákról, akkor várom leveledet a mara@hiszemtehateszem.hu címen, vagy keress meg a Hiszem Tehát Eszem Facebook oldalon!
Vélemény, hozzászólás?