Erin Todd
Ha már belefáradtál a fogyókúrázásba és eleged van abból, hogy utálod a kinézetedet, ha szeretnél végre békességre találni az evésben és a testeddel kapcsolatban, akkor nem vagy egyedül! Ami még fontosabb: számodra is van remény!
Nem arról a hamis reményről beszélek, amit a diétakultúra próbál eladni, hanem arról a valódi reménységről, amit Isten szeretne adni.
Igen, van a fogyókúráknál jobb út – egy hittel, szabadsággal és igazsággal teli út.
A módszer, amiről ma szó lesz, segíthet abban, hogy végleg magad mögött hagyd a fogyókúrákat. Ráadásul segít abban is, hogy egészségesebb légy. A módszer neve intuitív étkezés.
Mi az az intuitív étkezés?
Magát a módszert Evelyn Tribole és Elyse Resch fejlesztette ki. Mindketten kiváló dietetikusok, és az intuitív étkezés alapelveit tulajdonképpen azért alkották meg, hogy választ találjanak egy gyakori problémára, nevezetesen a jojóeffektus jelenségére.
Megoldás a jojó diétázásra?
Legtöbbünknek volt már tapasztalata a jojóeffektussal, aminek a lényege, hogy belevágunk egy gyors megoldást kínáló fogyókúrába, fogyunk vele valamennyit, amikor pedig vége a kúrának és kicsit elengedjük magunkat, vissza is szedjük a leadott súly (vagy még többet). Ezért kezdhetjük újra az egészet egy újabb fogyókúrával, és a kör folytatódik.
Az ember képes évtizedekig beleragadni ebbe a körforgásba: előbb-utóbb az összes fogyókúrát kipróbálja, lefogy, visszahízik, és képtelen kitörni belőle.
Az intuitív étkezés elutasítja a fogyókúra mentalitást, a különböző étkezési szabályokat, és a fogyókúrás törekvéseket.
Ahelyett, hogy külső tényezőktől (például fogyókúráktól) várnánk az útmutatást arra nézve, hogy mikor, mit és mennyit együnk, az intuitív étkezés arra buzdít, hogy hallgassunk a testünk jelzéseire.
Az intuitív étkezés 10 alapelve keresztény szempontból
Nézzük meg az intuitív étkezés 10 alapelvét kimondottan a hit szempontjából, hogy lássuk, mennyire vannak összhangban a Biblia tanításával, és hogy jobban megérthessük ezt a fogyókúramentes étkezési stílust.
#1. Engedd el a fogyókúrákat!
Az intuitív étkezés alapja tulajdonképpen ez: a fogyókúrák nem tudják beváltani, amit ígérnek. Ha elhiszed azt a hazugságot, hogy a boldogság egyenlő a karcsúsággal, akkor sosem leszel képes kitörni a fogyókúrák rabságából.
Keresztényként fontos, hogy megértsük, hogy a diétakultúra hazugságai csupán világi bölcsességek, rosszabb esetben pedig egy lelki harc megnyilvánulásai. Sőt, ha a hit szemüvegén keresztül nézzük a dolgot, akkor megláthatjuk annak, ami: hamis evangélium, ami a fogyásra tulajdonképpen megváltóként tekint.
A sok hazugság könnyen elvon bennünket azoktól az életcéloktól, melyeket Istentől kaptunk, és a sok fogyókúra tulajdonképpen meglopja az életünket. Hívő emberként a diétakultúra hazugságait le kell cserélnünk Isten igazságaira.
„Ne alkalmazkodjatok a jelenlegi korszak életformájához! Ellenkezőleg, újítsátok meg az egész gondolkodásotokat, és így gyökeresen változzatok meg!” (Róma 12,2)
#2. Tartsd tiszteletben az éhséget!
Ez az alapelv arra tanít, hogy a különböző fogyókúrás szabályok helyett hallgassunk testünk jelzéseire, és akkor együnk, amikor valóban éhesek vagyunk.
Isten a saját képmására teremtett bennünket, és amit Ő tervezett, az jó. Ha pedig bízunk Istenben, akkor bízhatunk a testünk jelzéseiben is, hiszen Ő alkotta őket. Az éhségtől nem kell félnünk, hanem bízhatunk abban, hogy nem véletlenül jelez a szervezetünk.
„Megteremtette Isten az embert a maga képmására, Isten képmására teremtette, férfivá és nővé teremtette őket.” (1Mózes 1,27)
#3. Köss békét az ételekkel!
Ez akkor lehetséges, ha mostantól elfelejtünk minden tiltólistát és nem vonunk meg magunktól semmit.
Nem kell félnünk az ételtől, hiszen nem az étel az ellenség, hanem a fogyókúrák!
Az ételeket felesleges kategorizálni – nincs olyan, hogy jó vagy rossz étel. Ezeket a címkéket a diétakultúra aggatja rájuk, és nincs jelentőségük, mert Isten minden ételt tisztának nyilvánított.
Az étel Isten ajándéka, amiért hálásak lehetünk, és nem kell félnünk az evéstől.
„Ezután Jézus ismét magához hívta a tömeget, és így szólt hozzájuk: „Figyeljetek rám mindnyájan, és értsétek meg, amit mondok! Nem az szennyezi be az embert, ami kívülről jut be a testébe, hanem ami kijön belőle!” Akinek van füle hallja!” Miután otthagyta a tömeget és bement a házba, tanítványai megkérdezték tőle, hogy mi a jelentése az előző történetnek. ézus így válaszolt: „Hát ti sem értitek? Nem értitek, hogy nem az szennyezi be az embert, ami kívülről jut be a testébe? Hiszen az nem a szívébe jut, hanem a gyomrába, majd pedig kiürül onnan.” Ezzel tulajdonképpen azt mondta, hogy minden étel tiszta.” (Márk 7,14-19)
#4. Hallgattasd el a fejedben lévő kajarendőrt!
Vegyük észre és hallgattassuk el a kritizáló, parancsolgató, önmagunkat szidalmazó és büntető hangokat és gondolatokat, melyekkel nap mint nap szembesülünk.
Keresztény megfogalmazásban ez akár úgy is hangozhatna, hogy “ejtsetek foglyul minden fogyókúrás gondolatot.”
Minél tudatosabbá válik valaki az étkezésében, annál inkább feltűnik majd neki, mennyire átitatják a gondolatait a diétakultúra hazugságai, valamint a negatív hozzáállás és kritika az étellel és a testképpel kapcsolatban.
Ezeket a gondolatokat kell észrevennünk, elkapnunk, és Isten igazságainak fényében megvizsgálnunk őket.
„Mert igaz, hogy ebben a világban élünk, de nem úgy harcolunk, ahogyan az emberek szoktak.A mi fegyvereink különböznek a közönséges fegyverektől! Ezekben Isten ereje működik! Le tudunk rombolni velük minden büszke erődítményt, amit az ellenség azért épített, hogy Isten megismerését akadályozza.Igen, lerombolunk minden emberi okoskodást és vitatkozást, és foglyul ejtünk minden gondolatot, hogy engedelmeskedjen a Krisztusnak.” (2Korinthus 10,3-5)
#5. Tanuld meg érezni, mikor laktál jól!
Evés közben legyél tudatosabb, és figyelj a tested jelzésére, hogy mikor vagy tele. Ez tulajdonképpen a második, éhségérzettel kapcsolatos alapelv folytatása.
Ha bízunk Abban, Aki a testünket alkotta, akkor bízhatunk a testünkben is, és bátran hallgathatunk annak jelzéseire.
Ha figyelünk magunkra és a testünk reakcióira evés közben, képesek leszünk megállapítani, mikor jön el a kellemes jóllakottság pontja.
#6. Fedezd fel az evés örömét!
Az evést élvezhetjük és örömünket lelhetjük benne. Az étel Isten ajándéka, és teljesen rendben van, ha örülünk neki! Sőt: az étel lehetőség arra, hogy minden nap hálát adjunk érte Istennek. Hálásak lehetünk azért, mert a finom, laktató és tápláló ételek által megtapasztalhatjuk Isten jóságát, szeretetét és a gondoskodását.
Csak azt nem szabad elfelejtenünk, hogy valódi megelégedettséget és beteljesülést egyedül Isten képes adni, nem az étel.
„Hiszen minden, amit Isten teremtett, az jó! Amit ő teremtett, azt nem kell visszautasítani, ha hálaadással esszük meg.”(1Timótes 4,4)
#7. Az érzelmeidet ne étellel kezeld!
Fontos emlékeznünk arra, hogy az étel nem fogja megoldani a problémáinkat. Érdemes tehát elgondolkodnuk azon, hogy evés helyett milyen más módon táplálhatjuk a lelkünket.
Keresztényként nem vagyunk rászorulva arra, hogy kizárólag az evésben keressünk vigaszt és örömet. Hiszen Isten meg tudja adni mindazt, amire szükségünk van!
Az étel nem jó eszköz arra, hogy megküzdjünk az érzelmeinkkel, hiszen nem erre lett kitalálva. Az érzelmi evés és a stresszből fakadó evés nem fogja helyretenni a dolgokat. Amikor azonban Istenhez fordulunk a küzdelmeinkkel, akkor olyan vigaszt és megnyugvást tapasztalhatunk, amit egyetlen étel sem adhat.
„Áldott az Isten, a mi Urunk Jézus Krisztus Atyja, az irgalom Atyja és minden vigasztalás Istene,aki megvigasztal minket minden nyomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassunk másokat minden nyomorúságban, azzal a vigasztalással, amellyel az Isten vigasztal minket.”(2Kor 1,3-4)
#8. Tiszteld a tested!
Igyekezz úgy elfogadni a testedet és a genetikai adottságaidat, ahogy vannak. Nem kell, hogy feltétlenül tetsszen, de az fontos, hogy elfogadd.
Ha észben tartjuk azt, hogy Isten alkotott meg bennünket az anyaméhben, akkor könnyebb lesz elfogadnunk azt a testet is, amit nekünk adott.
Keresztényként testünk tisztelete azt is fogja jelenteni, hogy nem kritizáljuk a formáját és a méretét, és nem támasztunk lehetetlen elvárásokat magunkkal szemben a kulturális nyomás miatt.
Ha tudjuk, hogy Isten egyedi és megismételhetetlen alkotásai vagyunk, könnyebb lesz nem aggódni a kinézetünk miatt, és nem hasonlítgatni magunkat másokhoz.
„Magasztallak téged, mert félelmes és csodálatos vagy; csodálatosak alkotásaid, és lelkem jól tudja ezt.” (Zsoltár 139,14)
#9. Azért sportolj, mert élvezed!
A testmozgás nem büntetés. Találd meg azt a fajta testmozgást, amiben örömödet leled, és figyelj arra, milyen jól esik a mozgás.
Ne rontsd el azzal a sportot, hogy csupán le akarsz vele dolgozni valamit. Akkor leszel motivált a mozgásra, ha rájössz, mekkora örömet képes adni.
Keresztényként a testmozgás lehetőség lehet arra, hogy megszólítsuk Istent, hálát adjunk és odaszánjuk magunkat Neki.
Ne arra figyelj, hogy amit csinálsz, vajon edzésnek számít-e: inkább arra, milyen jóleső érzés átmozgatni a testedet, Istent alkotását.
Tanulj meg törődni a testeddel azáltal, hogy aktív vagy, és élvezed a mozgást.
„Kérlek azért titeket atyámfiai az Istennek irgalmasságára, hogy szánjátok oda a ti testeiteket élő, szent és Istennek kedves áldozatul, mint a ti okos tiszteleteteket.” (Róma 12,1)
#10. Becsüld meg az egészségedet és fogyassz olyasmit, amiről tudod, hogy jót tesz neked!
Ha megfigyeled magad, hamar rájössz, melyek azok az ételek, amik ízlenek, és jólérzed magad tőlük.
Nem a tökéletes étkezés a cél!
Keresztényként törődnünk kell a testünkel, hiszen az a Lélek temploma – jól kell hát vele sáfárkodnunk. Próbáljunk olyan étrendet kialakítani, amely minden szempontból egészséges: jót tesz a szívünknek, elménknek, lelkünknek és erőnlétünknek. Ha így teszünk, azzal megbecsüljük Istent.
„Vagy nem tudjátok, hogy testetek, amit Istentől kaptatok, a bennetek levő Szentlélek temploma, és ezért nem a magatokéi vagytok? Mert áron vétettetek meg: dicsőítsétek tehát Istent testetekben.” (1Korinthus 6,19-20)
Intuitív étkezés keresztényeknek
Ha az intuitív étkezés 10 alapelvét nem csupán az étkezésünkben, hanem a hitünkben is alkalmazzuk, akkor teljesebb és egészségesebb életet élhetünk fizikai, mentális, érzelmi, és lelki szempontból is.
Ha bibliai szempontok alapján alkalmazzuk az intuitív étkezést, akkor nagy eséllyel javíthatunk az étellel való kapcsolatunkon, és újra megtapasztalhatjuk a testünkkel való összhangot, illetve közelebb kerülhetünk Istenhez.
Vagy akár fogalmazhatunk úgy is: Jézust követjük, nem pedig a különböző fogyókúrákat. 🙂
Vélemény, hozzászólás?