Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Szeretnél többet mozogni vagy újra elkezdeni edzeni, de nem tudod, hogyan kezdj bele? Talán csak néhány ötletre és egy kis motivációra van szükséged.
Ebben a posztban három témát fogunk megnézni, ami segíthet az elindulásban!
Ha arra gondolsz, hogy sportolni kezdj, mi jut eszedbe? Összeszorul a gyomrod, vagy csak lemondóan legyintesz, mert eszedbe jut a számos korábbi alkalom, amikor belevágtál, de rövid úton fel is adtad?
Az étellel való kapcsolatunk ritkán egyszerű, és sajnos ugyanez igaz a testmozgásra is: a korábbi tapasztalataink, és a különböző feltételezéseink ugyancsak megbonyolíthatják.
A Hiszem, Tehát Eszem-en a főleg az evéssel és az étellel való kapcsolatunkkal foglalkozunk. A fogyókúrák miatt az emberben gyakran kialakul az úgynevezett „mindent-vagy-semmit”-hozzáállás, amikor úgy érezzük, hogy ha nem sikerül tökéletesen tartanunk magunkat a szabályokhoz, akkor felesleges volt az egész próbálkozás.
Nem meglepő, hogy sokunknál a testmozgással kapcsolatban is kialakul ez a fajta gondolkodásmód.
A fekete-fehér hozzáállás
Próbálj visszaemlékezni a legutóbbi alkalomra, amikor edzésprogramot kerestél vagy szerettél volna belevágni valamiféle rendszeres mozgásba. Milyen lehetőségeket találtál? Biztosan volt olyan is, ami több időt, energiát, eszközöket vagy pénzt igényelt, mint amennyi rendelkezésedre állt. Ezt lehet, hogy már előre sejtetted, de az is lehet, hogy csak akkor derült ki, miután elkezdted, és rájöttél, hogy nem fogod tudni beilleszteni az életedbe.
Ha az efelett érzett kudarccal nem tudtál megbirkózni, akkor lehet, hogy végképp bedobtad a törülközőt. Ha pedig arra kellett rájönnöd, hogy az elszántságodban volt a hiba, akkor talán csalódtál önmagadban.
Az nem kérdés, hogy látod a hasznát a rendszeres tornának- hiszen szeretnél egészséges, fitt és erős lenni. De az odáig vezető utat… nos, kicsit soknak érzed.
Ha mindez ismerősen hangzik, akkor sajnos rossz hírem van: valószínűleg ugyanattól a mellékhatástól szenvedsz, amit a diéták során is megtapasztalunk, csak éppen ezúttal a mozgás terén. De semmi baj: ha sikerül beazonosítani az akadályokat, akkor új utakat találhatsz, melyeken elérhetsz a célodhoz.
Amikor valamit a„mindent-vagy-semmit”-hozzáállással közelítünk meg, akkor ez azért van, mert csak a tökéletes végrehajtást tartjuk elfogadhatónak. Csak sajnos ez a gondolkodás távolt tart bennünket attól, hogy egészségesebbek legyünk, elérjük a céljainkat, vagy akár attól, hogy a gyerekeinkkel táncoljunk a nappaliban „kardióedzés” gyanánt.
Biztosan egyetértesz azzal, hogy ezzel a gondolkodásmóddal tenni kell valamit.
Miért is szeretnéd elkezdeni a mozgást?
Mielőtt leszámolnánk a fekete-fehér gondolkodással, hasznos átgondolni, miért is szeretnénk tornázni. Ha például az a célod, hogy tökéletesen betarts egy edzéstervet, akkor kudarcnak fogod megélni azt, ha mondjuk a heti hat edzésből „csupán” négyet sikerül megvalósítanod.
Ellenben, ha azzal a céllal kezdesz mozogni, hogy megerősödj testben és lélekben egyaránt, akkor a heti négy alkalom (a semmihez képest) hatalmas előrelépést jelent.
Ugyanez igaz a fogyásra. Ha azért kezdesz el tornázni, mert fogyni szeretnél, akkor nagy eséllyel abba fogod hagyni a mozgást, amikor a mérlegen nem a kívánt eredményt látod. Ami nagy kár lenne!
Sajnos kijelenthetjük: a tökéletességre való törekvés a „jó” dolgok legnagyobb ellensége.
Ha szeretnéd elkezdeni a rendszeresen mozgást, akkor fontos, hogy kicsit mélyebbre menj a célok tekintetében:
– Miért szeretnél erősebb, gyorsabb és könnyebb lenni?
– Mit szeretnél megvalósítani, ha egészségesebb lennél és jobb lenne az állóképességed?
– 10 év múlva hol szeretnéd látni magad az egészség és fittség terén?
Kezdj el gondolkodni ezeken a kérdéseken, és engedd bártan szabadjára a fantáziád!
Az a jó, ha szinte magad előtt látod, milyen lenne ennyire erősnek és egészségesnek lenni. Hagyd, hogy ez az elképzelés motiváló erővel töltsön meg.
Fontos a testmozgás a fogyás szempontjából?
Ha tippelnem kellene, azt mondanám, hogy a rendszeres testmozgást végző emberek legalább fele ezt elsősorban fogyási célból teszi.
És attól függetlenül, hogy van-e túlsúlyból eredő egeszségügyi problémájuk vagy nincs, a sikerességüket a mérleg alapján ítélik meg. Ha pedig a mérleg nem mutat fogyást, akkor könnyedén arra a következtetésre juthatnak, hogy a testmozgás „nem működik”.
Épp ezért az egyik legfontosabb dolog azok számára, akik fogyni szeretnének, hogy fejben különválasszák a két dolgot: a fogyást és a testmozgást.
Ez persze nem könnyű; főleg azok számára nem az, akiknek nincs jelentős túlsúlyuk vagy nincsennek panaszaik.
Ennek ellenére, testsúlytól, erőnléttől és testalkattól függetlenül is nagyon hasznos ez a fejben történő szétválasztás.
A fogyás és az edzés összekötése nem szolgálja a céljainkat – annál is inkább, mert nem tudjuk „letornázni” az étkezési szokásainkat, döntéseinket.
Tapasztaltad már, hogy egy hosszabb futás vagy egy intenzívebb erősítő edzés után különösen éhes vagy? Lehet, hogy kezdetben próbálsz ellenállni ennek az éhségnek, de végül valószínűleg beadod a derekad. Ez teljesen normális jelenség, és része az emberi szervezet homeosztázisra való törekvésének – ami nem más, mint egy fajta stabilitás és egyensúly az energiabevitel- és felhasználás között.
Szóval futhaszt és erősíthetsz bármennyit, és a fogadat összeszorítva megpróbálhatod legyőzni az éhséget, de végül az elégetett kalória nagy részét pótolni fogod.
Ha viszont különválasztod az edzést a fogyásra való törekvéstől, akkor egészen új távlatok nyílhatnak meg előtted: a nagy képet fogod látni az egészséggel kapcsolatban, és elkezdheted szabadabban próbálgatni a különböző mozgásformákat, hogy megállapítsd, mit élvezel igazán.
Hogyan mozogjunk többet?
Most, hogy tisztáztuk, hogy a testmozgás a kalóriaégetésnél sokkaltöbbrőlszól, itt az idő, hogy elkezdj azon ötletelni, számodra melyik mozgásforma válhat be, mi az, amit igazán élvezel.
Tudom, hogy nem mindenki kimondottan sportos típus, de még a hozzám hasonló „reménytelen esetek” számára is tucatnyi lehetőség van.
Első lépésként érdemes feltenned magadnak az alábbi kérdéseket:
– Eddig milyen edzéseket vagy mozgásformákat élveztél legjobban?
– Gyerekként mit szerettél játszani?
– Volt az iskolában valamilyen mozgásforma, ami tetszett?
– Melyik sportágat szereted nézni a tévében?
– Ha visszamehetnél gyermekkorodba, milyen sportot választanál?
– A gyermekeidet milyen fajta mozgásra vagy sportra bátorítod?
Ezek alapján körvonalazódik esetleg valami, ami többször is előjött?
Ha igen, az szuper, de ha nem, akkor se keseredj el! A felderítetlen területeket nem véletlenül hívjuk felderítetlennek: még nem próbáltuk őket, nincs tapasztalatunk velük kapcsolatban. Valahol el kell kezdeni. Ha nincs semmilyen ötleted, akkor akár kezdheted sétával is, és mondjuk közben hallgathatsz zenét, vagy hangoskönyvet.
Hogy vágjunk bele?
„Mert ki az közületek, aki tornyot akar építeni, és nem ül le előbb, és nem számítja ki a költséget, hogy telik-e mindenre a befejezésig?” (Lukács 14,28)
Eddig arról beszéltünk, hogy hol csúszhat félre az ember hozzáállása, illetve elképzelése a sportolással kapcsolatban, illetve megvizsgáltuk azt is, milyen fajta sport állhat a legközelebb a szívedhez.
Következő lépésként azt kellene megállapítani, hogyan illeszthetnéd bele a mindennapjaidba a rendszeres mozgást (vagy a mostaninál rendszeresebb mozgást).
Következzen 3 motiváló alapelv, amely segíthet felkelteni a vágyat és az elszántságot a sportolás iránt!
Az általad választott edzéstervnek…
– támogatnia kell a céljaidat. Nem egy gyors megoldást keresünk. Túl kell látnod a fogyókúrás céloknál, és mélyebbre menni a céljaid kitűzése során. Vizsgáld meg a motivációdat, és győződj meg róla, hogy amit elterveztél, összhangban áll-e ezekkel a mélyebb célokkal és vágyakkal.
– illeszkednie kell az idődbe és a lehetőségeidhez. Mennyi időt tudsz edzésre szánni? Mekkora életmódbeli változtatást tudsz érzelmileg és metálisan felvállalni? Mire van elég anyagi kereted? Ezekre a kérdésekre még mindenképpen azelőtt találd meg a választ, hogy elköteleznéd magad bármilyen terv mellett!
– olyasminek kellene lennie, amiben örömödet leled. Tulajdonképpen persze nem kell feltétlenül olyasmit választanunk, amit szeretünk és élvezünk, de lássuk be: mennyivel jobb, ha olyasmit csinálunk, ami passzol az ember személyiségéhez és ízléséhez? Hiszen sokkal valószínűbb, hogy kitartunk amellett, amiben örömünket leljük.
Remélem, sikerül elkezdened a rendszeres testmozgást!
Remélem, hogy mindaz, amit most olvastál, felszabadítóan hatott rád. Olyan sokan vagyunk, akiknek a kellemetlen emlékek és tapasztalatok határozzák meg a sportoláshoz való hozzáállását! Legyen az a„mindent-vagy semmit” – gondolkodás vagy a fogyással való szoros társítás vagy akár az, ha leragadtunk egyfajta mozgásnál, képtelenek vagy nyitni és elszakadni mondjuk a futópadtól.
Ezek a negatív gondolkodásminták sokkal nehezebbnek és kevésbé élvezetesnek tűntethetik fel az egészséges testmozgást, mint valójában.
A személyes történeteim között elolvashatod, miként találtam meg a számomra megfelelő mozgásformát, és hogyan kezdtem rendszeresen tornázni!
Hiszem, hogy te is megszeretheted a sportot, ha mindezeket átgondolva, akár apró lépésenként elkezdessz mozogni!
Szívesen beszélgetnél velem és másokkal erről és hasonló témákról? Szívesen lennél tagja egy támogató, vidám közösségnek, ahol kibeszélhetjük az evéssel kapcsolatos küzdelmeinket, és épülhetünk egymás tapasztalatai, tanácsai által?Hamarosan indul a Hiszem tehát Eszem Facebook-csoport!
Írj nekem itt és csatlakozz hozzánk!
Vélemény, hozzászólás?