Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Emlékszem, hogy amikor belevágtam életem első fogyókúrájába, az egyik dolog ami történt, hogy az étel megszűnt egyszerűen csak “ételnek” lenni. Hirtelen sóvárogni kezdtem utána, és elkezdtem előre várni az étkezéseket. Jaj volt annak, aki elvette a hetedik mandulámat, ha a fogyókúra éppen hét mandulát írt elő uzsonnára!
Olyan dologban – az evésben – lettem korlátozva, amit pedig nagyon szerettem és amire szükségem volt. A tiltások és megkötések miatt pedig az étel egyre fontosabb lett, és én egyre inkább az evésre kezdtem koncentrálni.
Tegyük hozzá ehhez a túlzott ételközpontúsághoz azt az irreális elvárást, amit a média támaszt a testünkkel kapcsolatban, illetve a fogyás istenítését – és máris olyan megkötözöttség alakul ki, amiből szinte lehetetlennek látszik kitörni.
De hogy jön ide Isten és a hitem?
Ha belelapozunk a Bibliába, gyorsan kiderül, milyen sokszor vann benne szó ételről és evésről. Az is lehet, hogy (hozzám hasonlóan) már elolvastad az összes ilyen részt, hátha végre megtalálod a megoldást a küzdelmeidre.
Vagy lehet, hogy még mindig keresed a tökéletes bibliaverset, ami kitárja előtted a szabadság felé vezető ajtót evés-ügyben.
Bárcsak lenne EGY ilyen vers vagy rész a Bibliában…de nincs.
Tudod miért nincs?
Mert valójában olyan dologra keresel megoldást, amit nem kell megoldani. A problémát ugyanis nem az étel jelenti. A probléma a szívedben van.
Amikor ételről, diétáról, edzésről vagy testképről van szó, szeretjük ezeket életünk egyik kis dobozába tenni, az Istennel való kapcsolatunkat pedig egy másikba.
Pedig a kettő nagyon is összeegyeztethető! Sőt, a hited hatással lehet az étkezésedre.
Hogyan?
Következzen három dolog, melyet érdemes tudnod akkor, ha szeretnéd a hited bevonni az evéssel kapcsolatos döntéseidbe.
#1:Az étrendek és fogyókúrák bálvánnyá válhatnak az életedben.
Talán te is kipróbáltál már mindenfajta étkezési stílust és fogyókúrát: keto, vegán, léböjtkúra, grapefruit diéta, stb. De ezek csak súlyosbították a helyzetet, és azt okozták benned, hogy egyre inkább az ételre fókuszálj, és egyre megrögzöttebben figyelj a súlyodra.
A tudományos kutatások egyébként azt mutatják, hogy minden egyes diétával egyre egészségtelenebbé és túlsúlyosabbá válunk.
Itt az ideje tehát, hogy ne az evésünket próbáljuk meg helyrehozni.
Ahogy korábban mondtam, nem az étel a probléma. Nem a szénhidrátok, a zsírok vagy a fehérje a probléma, és éppen ezért nem is ezek adják a megoldást.
Amikor az ember új diétába kezd vagy étrendet vált, az egy idő után egyre több időnket, gondolatunk fogalalhatja le, sőt, elkezdhetünk a diétának hódolni és abban bízni – vagyis gyakorlatilag bálványt csinálunk belőle.
Adott étrend vagy fogyókúra helyett érdemes tehát az apró, de fentartható szokások beépítésére koncentrálni, melyek idővel összeadódnak.
Figyelj arra, hogy Isten legyen az életed középpontjában, és ne hagyd, hogy bármi (akár a fogyás) fontosabb legyen Nála.
A változást belülről kell kezdenünk, és ez fog meglátszódni a külsőnkön. Arra kell elsősorban figyelnünk, milyen állapotban van a szívünk, és szembe kell néznünk azzal, ha az étel túl fontossá, bálvánnyá vált az életünkben.
Ha csupán az étkezésünket szeretnénk megreformálni és megjavítani, akkor előfordulhat, hogy még szorosabbra vonjuk magunk körül a bilincset. Ha viszont Istenre figyelünk, akkor a túlevés már nem lesz olyan fontos, csábító, és egyre kevésbé lesz része az életünknek.
#2: Tervezhetsz előre, de engedd, hogy Isten vezessen a döntéseidben
A világon millió diéta és étkezési stílus létezik, és mindegyik mást és mást enged vagy tilt meg. Vannak, melyek az adagok méretét, míg mások különböző tápanyagcsoportokat céloznak meg – vagy éppen mindkettőt egyszerre. Az embernek egy idő után a feje is belefájdul.
Mégis hogy lehet az egyik diéta, amely hihetetlen (rövid távú) eredményeket hoz, pontosan az ellentéte egy másik diétának, amely szintén ilyen lehengerlő (rövid távú) eredményeket produkál? Nos úgy, hogy nincs olyan program, amely egyformán megfelel mindenkinek. Ami nem illik hozzád, az nem is fog működni számodra.
De vajon hogyan találhatjuk meg azt az étrendet, ami számunkra megfelelő?
A kulcs, hogy légy nyitott Isten Lelkének ösztönzéseire. Ő majd megmutatja, mi a Neki tetsző döntés egy adott helyzetben. Mielőtt úgy döntesz, elkezdesz egy új étrendet vagy fogyókúrát, tedd fel magadnak a kérdést: “Képes leszek ezt hosszú távon fenntartani?”
Kérd Istent, hogy segítsen neked olyan tervet kitalálni, amihez hosszú távon tartani tudod magad.
A siker felé vezető első lépés, hogy megtanulsz ráhangolódni Isten Lelkének hangjára. Hiszen, Ő…
– ismeri az egészségi állapotodat, a céljaidat és álmaidat, és azt is tudja, milyen elhívást kaptál erre az életre
– tudja, milyen felelősségeid és feladataid vannak, mennyi idő áll a rendelkezésedre, mire van energiád vagy anyagi fedezeted
– irányt tud mutatni nem csak az élet nagy dolgaiban, hanem a kicsi, minden napos döntéseinkben is.
Még egyszer hangsúlyozom: a változás és az átalkulás belülről kezdődik és halad kifelé. Ezért a folyamat során nem biztos, hogy Isten mindig egy evéssel kapcsolatos szokásra hívja fel a figyelmedet – sokszor azonban igen.
#3: Engedd hogy a sikereid és a bukásaid is Istenhez vigyenek közelebb.
Sokunk számára a kudarc az, amikor…
– elszúrom a diétámat
– kihagyok egy edzést
– teleeszem magam pizzával
– túl sok cukros kávét iszom
– hagyom felhalozódni a mosatlant
– facebook-ot görgetek házimunka helyett
– nem eszem elég zöldséget
– stb…
Olyan sokféleképpen ütközhetünk kudarcba, hogy az már fájdalmas. Olyannyira, hogy akár attól is elveheti a kedvünket, hogy egyáltalán megpróbáljuk.
És pont ugyanez a helyzet a sikerrel: az is lehet túl fontos az életünkben.
Éveken keresztül arra törekedtem, hogy én legyek a legjobb diák, a legjobb háziasszony, a legjobb anya, a legjobb keresztény, a legjobb…minden. Pedig ez nagy csapda!
Mert amikor NEM sikerült elérni ezeket az irreális célokat, akkor kikészültem.
Ha viszont netán elértem őket, az önelégültté tett, és úgy éreztem, megy ez nekem egyedül is.
Arra biztatlak tehát, hogy a sikereiddel, a kudarcaiddal, a diétás bukásaiddal és az élet összes mindannapi történésével menj Istenhez.
Ha jó napod van, Neki adj hált!
Ha rossz napod van, akkor is Őt dicsérd!
Mindig van valami, amiért hálát lehet adni Istennek. Akkor is, ha rossz döntést hoztál az evés terén, akkor is, ha emiatt végigetted a napot.
Még egy falásroham végén is, próbálj meg Istenhez menni, és Tőle kérni bölcsességet és vezetést arra nézve, hogy hogyan tovább.
Ne engedd, hogy a bűntudat és önmagad kárhoztatása eltávolítson Istentől.
Engedd, hogy a küzdelmeid miatt Istenhez szaladj!
Mert ha ezt megteszed, akkor mindegy, mi történt a konyhában 15 perccel ezelőtt – így is, úgyis nyertél az ügyön.

Vélemény, hozzászólás?