Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Gondolkodtál-e már azon, mi lenne, ha tényleg akkora hited lenne, hogy azzal hegyeket tudnál megmozgatni? Hogyan változna meg az életed, ha valóban elhinnéd, hogy Isten minden egyes ígérete igaz és megvalósul?
Talán hozzám hasonlóan te is hiszed, hogy Isten Igéje, a Biblia igaz. Illetve azt is, hogy mindenre megvan benne a válasz, ami igazán fontos az életben.
Mégis, gyakran engedjük, hogy gondolkodásunkat és véleményünket a világ mércéje határozza meg, és emiatt kétségek és félelmek merüljenek fel bennünk. Különösen igaz ez az egészségre és a fitneszre.
Mit jelent valóban „egészségesnek” és „fittnek” lenni?
Hogy néz ki egy „jó” házasság vagy egy „sikeres” karrier?
Hogy lehetünk „elég jók”?
Ha nem a világ hirdetőtábláinak és címlapjainak, hanem Isten Igéjének fényében nézzük az életünket, az mindent megváltoztat.
Ebben a posztban azt fogjuk megnézni, hogy mit jelent valóban, minden szempontból egészségesnek lenni, és hogy ennek milyen hatása lesz életünk valamennyi területére.
Mit jelent testileg egészségesnek lenni?
Hogyan definiálnád a fizikai egészséget? Az egyik első dolog, ami valószínűleg eszedbe jut, az a testsúly.
Ha egymás mellett látunk egy könnyebb és egy nehezebb embert, akkor automatikusan azt feltételezzük (hadd tegyem hozzá: tévesen), hogy a vékonyabb ember egészségesebb. Az agyunk olyan erősen társítja a mérlegen látott számot azzal, hogy mennyire vagyunk „egészségesek”, hogy gyakran nem figyelünk az egyéb körülményekre.
Meghatározó-e a testsúly a fizikai egészség szempontjából?
Valóban, a rettegett szám, ami reggelente a kis fémdoboz számlapjáról bámul rád, számos dolgot jelképezhet. Ugyanakkor mégsem ez a fizikai egészségünk végső fokmérője.
Előfordulhat, hogy egy túlsúlyos ember sokkal egészségesebb testileg, mint egy vékony. Egy „fitt” külső könnyen azt a benyomást keltheti, hogy minden rendben valakivel; holott a fittség és a testsúly sosem ad teljes képet az illető egészségi állapotáról.
Persze lehet, hogy nem a testsúly, hanem egyéb adatok alapján méred az egészségedet. Például: „A derékbőségem az ideális tartományon belül/kívül van, ez tehát azt jelenti, hogy egészséges vagyok/nem vagyok egészséges.” Ám ez megint csupán egy része a teljes képnek.
Mit jelent az egészség bibliai szempontból?
Minden ember három lényegi részből áll: test, lélek és szellem. Nem lehetünk igazán egészségesek anélkül, hogy mindhárom területre figyelnénk. De vajon mit jelent mindez a gyakorlatban?
Mit jelent testileg egészségesnek lenni a Biblia kijelentéseinek tükrében?
Én személy szerint úgy tudnám megfogalmazni, hogy legyek elég erős ahhoz, hogy Istent szolgálni tudjam, és be tudjam tölteni az életemre vonatkozó tervét – például eljussak valahová, ahová Isten indít.
Persze lehet, hogy a maratont nem tudom lefutni (és lehet, hogy te sem), de ettől még képes vagyok a szolgálatra. Én azt az embert nevezném késznek a szolgálatra, aki fizikailag képes arra, hogy betöltse Istennek az életére vonatkozó tervét.
De mi van akkor, ha valaki fizikai korlátokkal él?
Isten kegyelmes, és ha a tested nem úgy működik és nem tud úgy mozogni, ahogyan szeretnéd, akkor neked olyan elhívást fog adni, ami a te képességeidnek megfelelő.
Ha az egészségi állapotodat szeretnéd felmérni, akkor a különböző számok és méretek vizsgálgatása helyett érdemes inkább a következő kérdéseket feltenned magadnak:
- Képes vagyok-e reagálni, és betölteni Isten életemre vonatkozó tervét?
- Kész vagyok-e, képes vagyok-e és hajlandó vagyok-e elindulni? (Tudván azt, hogy Isten nem hív olyasmire, amire nem vagyok képes.)
- A fizikai állapotom akadályoz-e és visszatart-e bármilyen formában attól, amire Isten hív?
Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása nagyon jó módszer arra, hogy lemérd, hogy állsz a fizikai egészség terén.
Mentális és érzelmi egészség a Biblia fényében
A mentális és érzelmi egészség manapság nagyon fontos téma. Nagyon sokan küzdenek mentális betegségekkel, például szorongással vagy depresszióval.
Nehéz úgy egészségesnek lenni fizikailag, ha valakinek nincs meg a mentális rugalmassága (reziliencia), vagy ha nehezen tudja kezelni és kontrollálni az érzelmeit.
Például az, ahogyan gondolkodunk és reagálunk dolgokra, kihatással van a szívritmusunkra. Ez történik olyankor, amikor a ránk nehezedő nyomás miatt úgynevezett stresszhormonok szabadulnak fel. Amikor ez nem megfelelő módon történik és rendszeressé válik, akkor hatással lesz például a tápanyag felszívódására a szervezetünkben, a csontjaink egészségére és az emésztésünkre is.
Ahhoz tehát, hogy egészségesek és teljesek legyünk, az agyunknak is egészségesen kell működnie.
A szellemi egészség
Végül pedig beszéljünk személyiségünk harmadik területéről, a szellemi egészségről.
Az ember szelleme nem más, mint lényének a legmélyebb, legbensőbb valósága. Itt helyezkedik el például a lelkiismeret. Ez az az alkotóelemünk, melynek segítségével Istenhez kapcsolódhatunk.
Szellemi szempontból is erősnek és egészségesnek kell lennünk ahhoz, hogy fizikailag és mentálisan azok legyünk. Ez, mint a dominó effektus, kihatással lesz mindenre.
Ha szellemed kiszáradt és sivár, akkor a mentális egészséged is kárt szenved.
Ugyanígy fizikai szempontból is negatív hatással lesz rád az, ha nem hitben jársz és kevésbé bölcs döntéseket hozol.
Amikor viszont Isten Igéjével tápláljuk a szellemünket, akkor egészségesebbek lehetünk életünk többi területén. Véleményem szerint a valódi egészség és fittség csak jól és gazdagon táplált szellemből fakadhat.
A szellem az ember örökkévaló része; az a része, amely örökké élni fog. Ha ennek a résznek a táplálására és gondozására helyezzük elsődlegesen a hangsúlyt, azzal nagyon-nagyon sokat teszünk önmagunkért.
A biblikus egészség az ember „teljes lényét” magába foglalja
Amikor azt próbálod eldönteni, hogy neked melyik étrend és milyen fajta étkezés a legmegfelelőbb, fontos, hogy személyiségednek mindhárom részét figyelembe vedd. Mi a legjobb számodra fizikai, lelki és szellemi szempontból?
Testünk fizikai táplálása
Amint korábban említettük, táplálkozás szempontjából a fő cél, hogy elég egészséges légy ahhoz, hogy szolgálni tudd Istent. Ez nem a „mindent vagy semmit” étkezésről szól. Nem arról, hogy megtaláld a tökéletes étrendet, és aztán 100%-ban aszerint étkezz.
Ehelyett azt próbáld megtalálni, hogyan tudsz általánosságban úgy étkezni és táplálni a szervezetedet, hogy minél jobban betölthesd az életedre szóló elhívást.
Hogy ez konkrétan hogy fog kinézni, az minden ember esetében más lesz. Nem mérhetjük magunkat az alapján, hogy másvalaki számára hogy néz ki az egészséges táplálkozás, és másokat sem ítélhetünk meg az alapján, hogy nekünk mi a helyes.
Isten meg fogja mutatni személy szerint, hogy számodra mi lenne a legjobb. Még az is lehet, hogy Isten olyan dologra fogja ráirányítani a figyelmedet, ami nem az ételről szól, hanem sokkal inkább az ételhez való hozzáállásodról.
Az evéssel kapcsolatos döntéseidnek és az elfogyasztott ételeknek nagyon fontos hatásai vannak a szervezetedre. Befolyásolják ugyanis Isten életedre vonatkozó tervét, és azt is, hogy mennyire leszel képes betölteni azt.
A lelki táplálkozás
Sokszor halljuk a mondást: „Azért együnk, hogy éljünk, ne azért éljünk, hogy együnk!” Nos, ez elméletben nagyon jól hangzik, de az ételnek mindig is volt és lesz egyfajta érzelmi vetülete, és szerintem ezzel nincs is semmi baj.
A Bibliában sokszor látjuk, hogy evéssel ünnepeltek. A tékozló fiút is lakomával köszöntötték, amikor hazatért. Az evés kellemes, jóleső érzés, amelyben örömünket lelhetjük – és ez ellen Istennek sincs kifogása.
Amikor az érzelmi evés problémává válik
Az evés okozta öröm, vigasz és az evéssel történő ünneplés akkor válik problémává, amikor étellel próbáljuk betölteni az életünkben azt az űrt, amit csak Isten képes betölteni. Még az is előfordulhat, hogy az ételre bizonyos helyzetekben egyfajta „megváltóként” tekintünk.
- Isten vigasztalása helyett előfordult-e már, hogy az ételhez fordultál vigaszért?
- Hajlamos vagy egy duplacsokis sütit elővenni olyankor, amikor inkább imádkoznod kellene?
Az evésnek úgy kell a mentális és az érzelmi egészségedet szolgálnia, hogy közben ne rombolja a szellemi egészségedet.
Az egészséges étkezés mindig szabadsággal jár
Talán a fenti gondolatok közül sok új és esetleg meglepő volt számodra. Sőt, az is lehetséges, hogy megfordult a fejedben: „Talán jobb lenne, ha mostantól inkább nem ennék édességeket, sem rántott dolgokat. Most már csak egészséges dolgokat kellene fogyasztani, hogy ezzel is kifejezzem Isten felé a szolgálatra való vágyamat és hajlandóságomat.”
De tudod mit? A Bibliában sehol nem találunk arra nézve utasítást, hogy étkezzünk „egészségesen”. A Biblia minden ételt tisztának nyilvánított. Semmi nincs tiltólistán, sőt, a Biblia szerint az étkezési szabályoknak semmi hasznuk nincs, mert nem fogjuk tudni általuk féken tartani a testi kívánságokat. (Kolossé 2,20-23).
Igen, előfordulhat, hogy Isten arra fog vezetni, hogy az egészséged érdekében kerülj bizonyos élelmiszereket – ám ami a szabályokat és előírásokat illeti, Isten nem határoz meg ilyeneket az étkezés terén.
Nagyon fontos, hogy kikerüljünk a fogyókúrás körforgásból, annak minden mellékhatásával együtt, és végre el tudjuk engedni az ételek felcímkézését (nevezetesen, hogy vannak „jó” és vannak „rossz” ételek”). Ha ugyanis ezek alól felszabadulunk, akkor sokkal nagyobb mentális és érzelmi terünk lesz arra, hogy egészségesen és örömmel éljük meg az életünket, a szolgálatunkat és az elhívásunkat.
Ha állandóan kritizáljuk magunkat az étkezésünk miatt, és ha folyton azon agyalunk, hogy mit ehetünk és mit nem, az egyrészt eléggé kimerítő, másrészt pedig abban sem segít, hogy ne állandóan önmagunk és az evés körül forogjunk.
Bármilyen fajta étrend mellett is döntesz, egy dolgot mindig tarts szem előtt: az egészséges étkezés mindig szabadsággal jár!
A szabad, örömteli étkezés…
- nélkülözi a „mindent vagy semmit” mentalitást,
- gördülékenyen illeszkedik a mindennapi életedbe
- és tükrözi azt az igazságot, hogy az örökkévaló dolgok fontosabbak, mint a földi, mulandó dolgok.
Isten vezetése az egészséges döntésekben
Van még egy dolog, amit érdemes megfontolnod, amikor arról döntesz, hogyan is fog kinézni a te életedben az egészséges étkezés: az evéssel kapcsolatos döntéseid kihatással lesznek az Istennel való kapcsolatodra.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Figyelned kell arra, Isten milyen döntésekre vezet, és fel kell ismerned a Lélek gyengéd indíttatásait, amikor evés ügyben döntést hozol, vagy ha éppen változtatnod kell valamin.
Még egyszer hangsúlyozom: nem annyira a konkrét tényeken (ételeken) van a hangsúly, hanem sokkal inkább a szíveden.
A hit alapú étkezés lényege mindig az, hogy egy olyan egyszerű, mindennapos dolgot, mint az evés, Isten hatalmasan tud használni abban, hogy alakítsa a szívünket, a jellemünket, hogy lemetssze a nemkívánatos dolgokat, és végső soron egyre inkább Krisztushoz hasonlóvá formáljon bennünket.
Nemet mondani a testnek legtöbbször pocsék érzés – amikor azonban mégis megtesszük, felfrissül a lelkünk, mert megéljük azt, hogy Istent a testi vágyaink elé helyeztük.
Ez persze nem azt jelenti, hogy katonásan hozzuk meg minden egyes döntésünket, és lemondjunk minden finomságról az életben.
Sokkal inkább jelenti azt, hogy az evéssel kapcsolatos döntéseinket Istennek tetszően hozzuk meg.
Nem önmagunk fényezését, saját dicsőségünk hajszolását, és nem is a teljesítményünk vagy eredményeink feletti büszkélkedést jelenti.
Az, hogy hogyan eszel, valóban hatással lehet a szellemi egészségedre; és ez sokkal fontosabb és messze túlszárnyalja a döntéseid testi, fizikai következményeit.
Ha kérdésed van vagy szívesen beszélgetnél akár erről, akár hasonló témákról, akkor várom leveledet a mara@hiszemtehateszem.hu címen, vagy keress meg a Hiszem Tehát Eszem Facebook oldalon!
Vélemény, hozzászólás?