Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Boldogság, szomorúság, stressz, fáradtság, magány… bármilyen érzelmet hajlamosak vagyunk evéssel betölteni. Hogyan léphetünk ki ebből a mókuskerékből? Erről lesz szó a mai posztban!
Újra és újra ugyanaz a lemez. Mire észbe kaptál, megint eltüntettél fél zacskó csipszet, pedig még csak éhes sem voltál. Csak éppen elragadott egy érzelem.
Megint az úgynevezett érzelmi evés áldozata lettél: ettél, bár nem voltál valóban, fizikai értelemben éhes.
Boldogság, szomorúság, stressz, fáradtság, magány… bármilyen érzelmet hajlamosak vagyunk evéssel betölteni.
Persze ez nem mindig baj: mindannyiunkkal előfordul, hogy néha érzelmi okokból eszünk. Probléma akkor lesz belőle, ha az érzelmek átveszik az irányítást az evés felett.
Rád tör egy érzelem, enni kezdesz, és bár szörnyen érzed magad, az átmeneti kifizetődés miatt mégis folytatod – miközben frusztrálódsz és szorongsz.
Mi a megoldás? Hogyan léphetsz ki ebből a mókuskerékből anélkül, hogy összeomlanál a le nem vezetett érzelmek terhe alatt?
Miért eszünk érzelemből?
Mielőtt megértenénk, hogyan szabadulhatunk meg az érzelmi evésből, értenünk kell azt is, miért csináljuk. Bár egy egész könyvet írhatnánk tele „miértekkel”, most a 3 leggyakoribb okot fogjuk megvizsgálni.
- #1 OK: ELFOGLALTSÁG
Legtöbbünk élete annyira zsúfolt, hogy nagyon kevés idő és lehetőség van egy kis nyugalmat találni. Reggeltől estig pörgünk, és gyakran egyszerre több dolgot csinálunk.
Megy a rádió, a tévé, a Netflix… érzelmeink pedig csak úgy a háttérben „futnak”. Nem halljuk a saját lelkünket, de akár Isten halk hangját sem, ha valamivel megszólít.
Végül eljuthatunk arra a pontra, ahol az érzelmeinknek szinte kiabálniuk kell, hogy meghalljuk őket. Voltál már így? Ilyenkor érezheti úgy az ember, hogy valamit ennie kell.
- #2 OK: NEGATÍV, LEHÚZÓ GONDOLATOK ÖNMAGUNKRÓL (SELF TALK)
Nem arra születtünk, hogy saját magunk legnagyobb ellenségei legyünk. Másokat olyan jól tudunk biztatni: biztatjuk gyermekeinket, barátainkat, sőt még az idegeneket is. Önmagunkkal szemben viszont negatívak, kritikusak és követelőzők vagyunk.
Úgysem leszek vékony soha...
Legalább ennyi örömöm hadd legyen…
Ezt a hetet már úgyis elszúrtam…
Nekem ehhez nincs elég akaraterőm…
Ismerős?
Ezektől a gonosz, lehúzó kis hangocskáktól pedig természetesen menekülni szeretnénk – és ilyenkor van az, hogy egy kis étellel kikapcsolunk. A negatív én-gondolatok elől való menekülés az érzelmi túlevés egyik fő oka lehet.
- #3 OK: FINOM ÉTELEK
A túlízesített ételek korában élünk. A feldolgozott élelmiszerek olcsók, elérhetőek és szuper-ízletesek.
Amikor valami elől menekülünk és az ételhez fordulunk, a feldolgozott élelmiszerek különböző hormonális reakciókat válthatnak ki. Ezek a hormonok pedig nagyon megnehezítik, hogy abbahagyjuk az evést.
Igen, nincs bűnös étel, és Isten minden ételt tisztának nyilvánított. De fontos értenünk, mennyire könnyű túlzásba vinni a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Ha pedig az érzelmek elragadnak, a túlízesített ételek olyan, mint olaj a tűzre.
Szabadulás az érzelmi evésből
1. Értsük meg az érzelmeinket!
Isten megtehette volna, hogy érzelemmentes robotnak teremt minket, mégis úgy döntött, hogy képessé tesz bennünket mély és erős érzelmekre.
A saját képmására teremtett bennünket, márpedig Neki is vannak érzelmei.
Az érzelmek Isten ajándékai, nem kell hát kerülnünk őket, sem elítélnünk magunkat miattuk – hiszen Isten teremtette őket.
2. Ismerjük fel, hogy nem mindig tudjuk irányítani az érzelmeinket!
Ütöttél már valaha az ujjadra kalapáccsal? Az érzelmi reakció azonnal jön, ugye? Nem tudod irányítani… a reakció a másodperc töredéke alatt ott van.
Innentől viszont a te térfeleden van a labda, és te döntöd el, hogy mit teszel ezután. Visszafoghatod a csúnya szavakat míg a fájdalom enyhül, vagy mondhatsz olyan dolgokat, amelyeket később talán megbánsz.
Hasonlóképpen, ha valaki például bántó megjegyzést tesz rád, a sértettség első érzelmi reakcióját nem tudod befolyásolni. Semmi baj, ettől nem kell sem megijedned, sem elítélni magad.
Inkább nevezd meg őszintén amit érzel, majd döntsd el, hogyan akarod kezelni ezt az érzést. Ez egyedül rajtad múlik.
A szelíd és nyugodt reakció kialakulásához időre van szükség – és ahhoz is, hogy meglásd, milyen helyzetekben vagy hajlamos rosszul reagálni.
De ha engeded, hogy Isten munkálkodjon a szívedben, egyre inkább érezni fogod, hogy nem akarsz és nem is kell napokig negatív, megkeseredett, sértődött állapotban pácolódnod, és egyre hamarabb képes leszel kilépni belőle.
3. Lássuk be, hogy az érzelmeink nem mindig pontosak!
Valaki mond valami sértő dolgot, és ez érzelmi reakciót vált ki belőled: megbántódsz.
De az igazság az, hogy csak feltételezed, hogy az illető miért mondta, amit mondott, és valójában nem tudod az igazi szándékát.
Lehet, hogy esze ágában sem volt megbántani téged, és nem akart semmi sértőt mondani azzal, amit mondott. Még az is lehet, hogy ő ezt bóknak szánta. Ebben az esetben az érzelmeid nem pontosan érzékelték a helyzetet – te pedig végül érzelmi evéssel fizettél ezért.
A helyzet az, hogy az első reakciónk gyakran kicsit drámai. Mintha túlreagálnánk a helyzetet. Ebben nincs semmi meglepő: Isten így alkotott minket, a biztonságunk érdekében – az érzelmeink a legrosszabbat feltételezik, mert próbálnak védeni bennünket.
De egy kis idő és gondolkodás után rájövünk, hogy nem eszik olyan forrón a kását…
Ne feledjük tehát: mindig a mi felelősségünk, hogyan kezeljük az érzelmeinket. Amint a gondolatok megfogannak az agyunkban, onnantól csak rajtunk múlik, mit teszünk velük.
4. Vigyük az érzelmeinket érzelmeket Isten elé!
Bár az első érzelmi reakciókat nem tudjuk kontrollálni, mégis tennünk kell valamit, mielőtt nagyon elharapóznának a dolgok. Amikor egy érzelem felbukkan, érdemes azt Isten elé vinni, mert Ő segíthet meglátni az igazságot, és megérteni, mi is megy végbe bennünk valójában.
Mi ugyanis nem mindig tudjuk azonnal felismerni, hogy az adott érzés igaz-e vagy hamis.
Amikor olyan dolgok történnek, amiket egyszerűen nem értünk, odamehetünk hozzá, és elmondhatjuk: “Istenem, nem értem. Mi történik a lelkemben?”
Ő látja az érzelmi állapotodat, képes helyesen megítélni azt, és segít megérteni, mi zajlik a szívedben valójában. Te pedig képes leszel bölcsen reagálni és kezelni a helyzetet.
5. Elégítsük ki időben a szükségleteinket!
A legegyszerűbb módja annak, hogy a bennünket felesleges evésbe hajszoló, zabolátlan érzelmeinket kezeljük, ha már előre kielégítjük az adott szükségletet. Ne várd meg, hogy az érzelmek teljesen elöntsenek és besokallj – mert ez vezet majd az üres fagyis dobozhoz és a süti morzsákhoz.
Milyen okokra mutatott rá Isten a szívedben?
Talán arra, hogy fáradt, dühös vagy stresszes vagy.
Kérd meg arra is, hogy mutassa meg, mitől vagy hajlamos kiakadni, mitől telik be nálad a pohár.
Isten tudja ezt, és szívesen rávezet téged is.
Válaszul lehet, hogy nemet kell majd mondanod olyan dolgokra, amelyekre nincs időd
Vagy az is lehet, hogy csökkentened kell az elvárásaidat önmagaddal szemben és imádkoznod kell a dolgokért, mielőtt elvállalod őket.
Mi történik ezáltal? Előre, időben kielégíted az adott szükségletet, mielőtt a helyzet robbanásig fajulna.
Nézzünk egy példát: este lefekteted a gyerekeket, fáradt vagy és kimerült. Tudod, hogy le kellene feküdnöd, de fel vagy pörögve, meg aztán most van idő tévézni, kütyüzni, olvasni.
Két út áll előtted: fennmaradsz és megküzdesz a hamarosan jelentkező ehetnékkel (bár sejted, hogy ez vesztes csata lesz), vagy egyszerűen kielégítheted a szükségletedet azzal, hogy többet alszol.
Koncentrálj tehát a valódi szükségletre. Akkor könnyebb lesz elkerülni az érzelmi evést.
6. Állj meg egy pillanatra és tanulj a hibáidból!
Fogunk hibázni, ez nem kérdés. De mindig van kegyelem!
Nem vagyunk tökéletesek, ezt Isten pontosan tudja. Ezért küldte el Jézust.
Amikor hibázol, a legjobb, amit tehetsz, hogy megállsz és tanulsz belőle.
Mikor vagyok hajlamos étellel levezetni az érzelmeimet?
Segített az, hogy az ételhez fordultam?
Kielégíthetem máshogy is a szükségletemet? Hogyan?
Evés helyett kísérletezz más kiutakkal, reakciókkal. Engedd, hogy a hibák változtatásra inspiráljanak.
Istennel karöltve haladhatsz előre az úton.
Ne keseredj el, hanem használd a küzdelmeidet arra, hogy növekedj a hitben, és köszönd meg Istennek az összes apró győzelmet!
Ha szeretnél még jobban elmélyedni a fogyás, a testkép és az egészséges szokások témájában, akkor olvasgass tovább a posztok között, esetleg keresd a Hiszem, Tehát Eszem Facebook oldalát, vagy csatlakozz egy csoportunkhoz!
Vélemény, hozzászólás?