Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Néhány korábbi posztomban már említettem, hogy a torna és én eléggé hadilábon állunk egymással.
Már csak ezért is nagy elismeréssel nézegetem a különböző közösségi oldalakon, hogy milyen sok ember vág bele ilyenkor év elején mindenféle kihívásba: éves kihívás, 30 napos kihívás, lapos-has kihívás (ez mondjuk nekem sem ártana), napi tíz perc kihívás, stb.
A következő gondolatom viszont óhatatlanul is az, hogy hogyan tudnak az emberek, illetve hogyan tudnék én a mindennapjaimból több időt szakítani a mozgásra.
Vajon valóban luxus-e a rendszeres torna?
Ismerős a helyzet? Jó koránra beállítod az órát, hogy még azelőtt letudd az edzést, hogy a család többi tagja felébredne. Olyannyira elszánt vagy, hogy a telefonodat kicsit távolabbra teszed, nehogy reggel, félálomban lenyomd az ébresztést és elaludj.
De aztán… lehet, hogy az éjszaka közepén felébredsz, beindul az agyad és nem tudsz visszaaludni. Esetleg kisbabád van, jön a foga és átordítja a fél éjszakát, stb.
Szóval, nagy sóhajjal ugyan, de kikapcsolod a reggeli ébresztést.
Aztán később eszedbe jut, hogy ha már így alakult, megpróbálod este pótolni a tornát. Vagy a gyerekek délutáni alvásidejében. Kiderül viszont, hogy túlóráznod kell, vagy a gyerek mindössze húsz percet alszik délután – és megint tolódik az edzés.
Este pedig már ahhoz is fáradt vagy, hogy felkelj a kanapéról (kivéve esetleg egy kis popcornért).
Én is tudom, hogy elfoglalt emberként, főleg kisgyermekes anyukaként nem könnyű időt szakítani a mozgásra. De nem lehetetlen!
Következzen néhány tipp, hogy hogyan teheted a testmozgást önmagad – és ha van, a gyermeked számára is – egyszerűbbé és élvezetesebbé.
1. Mérd fel reálisan a lehetőségeidet!
Biztosan van elképzelésed arról, hogy egy ideális világban hogyan nézne ki a te életedben az edzés.
De vajon ez az elképzelés egybevág a valósággal?
Állj meg egy pillanatra, és gondold át őszintén:
– Mennyi időt tudsz reálisan nézve rászánni a mozgásra?
– Anyagilag mit engedhetsz meg magadnak? Esetleg valamilyen otthoni edzőgépet, konditerem- bérletet vagy valamilyen online edzést?
– Mire lesz energiád egy fárat nap után vagy egy zsúfolt nap reggelén?
Jó az, ha az ember kicsit feszegeti a határokat, de érdemes reálisan látni a helyzetet.
Ha például úgy látod, hogy 5 perc az, amiről biztosan tudod, hogy naponta rendszeresen és következetesen mozgásra tudsz szánni, akkor kezdd ennyivel – teljesen jó!
A lényeg, hogy józanul lásd a helyzetet, és mindenképpen próbáld meg elkerülni a mindent -vagy -semmit hozzáállást (ha nem tudom tökéletesen csinálni, akkor sehogy sem csinálom).
Ezzel az a legnagyobb baj, hogy elszalasztjuk azt a rengeteg pozitív hatást, amit akár egy rövid torna adhat.
2. Legyen a gyermeked számára félretéve egy „edzős játék”!
Ez a tipp kisgyermekes anyukáknak szól: vegyél a gyereknek egy olyan játékot, amit csak akkor használhat, amikor te tornázol.
Ezt a különleges játékot már előre várhatja, és egy idő után megtanulja, hogy amikor ezzel játszik, az az ő önálló játék-ideje. Így kialakul benne az a tudat, hogy vannak olyan időszakok, amikor anya nem ér rá, így kénytelen magát elszórakoztatni.
Meglátod, teljesen jó ellesz, amíg te tornázol!
3. Használd ki a lehetőségeket, amikor sétálni és gyalogolni tudsz!
Ezt talán nem lehet minden évszakban olyan könnyen megvalósítani, de mindenképpen érdemes dolgozni rajta, mert a séta az egyik legjobb módja annak, hogy átmozgasd magad a szabad levegőn.
Séta közben néha gyorsíthatsz vagy akár kocogásra, futásra válthatsz, így beindulhat a zsírégetés is. Sétálj saroktól sarokig, majd fuss a következő sarokig, és váltogasd ezt legalább hat meneten keresztül.
Ezáltal felgyorsíthatod a szívverésed, és fokozódik a kalóriaégetés. Ha a gyermeked is veled van, és már tud beszélni, akkor megkérheted, hogy bátorítson közben (mint egy saját, külön bejáratú kis személyi edző). Így egy füst alatt megvan a testmozgás, és egy kis gyerkőccel töltött minőségi idő.
Ha belefér, érdemes még beletenni pár erősítő gyakorlatot is, például kitörést, guggolást. Esetleg, ha van a közelben pad, akkor ott is végezhetsz tricepszerősítést vagy néhány fekvőtámaszt.
Bármi megfelel, és mindegyik jó buli – neked és a gyerkőcnek is.
4. Használd ki az otthoni edzés kényelmét!
Szerintem az egyik legklasszabb otthon végezhető, időspórolós edzés-fajta az ún. HIIT (magas intenzitású intervallum-edzés), amikor az intenzív és a „laza” részeket váltogatjuk. Például 30 másodperc taposás vagy terpeszugrás, 30 másodperc helybenjárás. A lényeg, hogy rövid ideig adj bele mindent, majd pihenj addig, amíg készen nem állsz az új körre.
Emellett kiválóak otthonra a különböző guggolások, kitörések, fekvőtámaszok, plank-ek, vagy akár néhány kézisúlyzós gyakorlat.
Ezek a mozgásfajták növelik a pulzusszámot és az edzés utáni oxigénfogyasztást, így a test anyagcsere-működése is felpörög.
5. Kösd össze a mozgást a mindennapi tevékenységeiddel!
Ha tényleg szeretnéd komolyabban venni a mozgást, akkor fontos, hogy a rutinod részévé váljon. A szokások kialakításának egyik legjobb módja, ha összekötjük az új szokást egy másikkal, hogy legyen egyfajta „emlékeztető”.
Egy rendszeresen végzett napi tevékenységhez köss hozzá egy kis mozgást. Például:
Minden alkalommal, amikor kiveszek a hűtőből valamit, csinálok egy-két fekvőtámaszt.
Minden vécézés és kézmosás után végzek 3-3 kitörést.
Mosogatás közben féllábon állok.
Amikor a tévében jön a reklám, csinálok pár rövid plank-et.
A lényeg tehát, hogy szúrd be a gyakorlatokat a napi tevékenységeid közé, amikor csak tudod. A két tevékenység összekapcsolása nagyon jó emlékezető, hogy ne feledkezz meg a napi testmozgásról.
Remélem, találtál a tippek között olyat, amit be tudsz illeszteni a mindennapjaidba. Ezek tényleg nagyon egyszerű ötletek arra nézve, hogy a testmozgásra valamiképpen időt találjunk a zsúfolt napi teendők között, főleg, ha az ember kisgyermekkel van otthon.
És amint látod, nem kell feltétlenül hajnali 5-kor kelned – bár az is működik.

Ha kérdésed van, szívesen beszélgetnél vagy csatlakoznál a Hiszem, Tehát Eszem közösségéhez, akkor írj, vagy keress meg a Facebook oldalamon!
Vélemény, hozzászólás?