Az általam kipróbált milliónyi diéta között volt olyan, amit egészen élveztem. Tényleg. A szétválasztó étrenddel például szép eredményeket értem el. Viszont amint családom lett, rájöttem, hogy nem tudom kivitelezni. Egyszerűen nincs időm és energiám, hogy külön főzzek magamnak.
Aztán ott volt az, amikor diétás menüt rendeltem egy cégtől. Na, azt tényleg szerettem. Viszont egy idő után kiettem a családot a nem létező vagyonából.
Neked is vannak hasonló tapasztalataid?
A mai posztban azt fogjuk megnézni, hogyan találhatja meg mindenki a számára legmegfelelőbb étrendet.
Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Ma egy nagyon érdekes módszert fogunk alkalmazni, melynek segítségével beazonosíthatod, hogy számodra melyik a LEGJOBB ÉTREND.
Egyáltalán, létezik olyan, hogy „a legjobb étrend”?
Valószínűleg mindannyiunk számára ismerős az a helyzet, amikor keressük azt a diétát vagy étrendet, amely által elérhetjük hőn áhított célunkat, és ami majd megoldást jelent a problémáinkra.
Szétnézünk a könyvesboltban…
Konzultálunk Diétás Dr. Google-lal…
Órákig keresgélünk a Pinteresten.
És amikor úgy érezzük, végre megtaláltuk az igazit, felébred bennünk a remény. Ami egészen addig tart, amíg rá nem jövünk, hogy számunkra valamiért mégsem ez volt a jó választás.
Olyan ez, mint amikor az üzletben felpróbálsz egy szép ruhát, tök jól néz ki, aztán amikor otthon felveszed, akkor fogod a fejed, hogy „ezt mégis hogy gondoltam???”
Én is kerültem már hasonló helyzetbe: ruhával is, étellel is. Pedig nem kell többé ezt a hibát elkövetnünk, legalábbis az evéssel és az étrend kiválasztásával kapcsolatban.
Három területet fogunk megvizsgálni, melyek tükrében érdemes lesz megnézned minden szokás-változtatással és étrendválasztással kapcsolatos tervedet.
#1: Vizsgáld meg a múltadat!
A múltad tele van hasznos információval, és nagy segítséget nyújthat annak eldöntéséhez, hogy mi az, ami nálad működni fog… és mi az, ami nem.
Azt javaslom, vegyél elő egy darab papírt, és írd le a következőket:
– Milyen diétákat próbáltál ki eddig?
– Mi volt az, ami ezekben neked működött?
– Mi volt az, ami neked nem működött?
Ez nagyon értékes információ, és segítséget fog jelenteni a továbbiakban.
Nézzünk egy példát! Tegyük fel, hogy kipróbáltad már a szénhidrátcsökkentett étrendet, és fogytál is vele valamennyit. Viszont kiderült, hogy számodra ez hosszú távon tarthatatlan.
Borzasztó volt, amikor étterembe mentél, és vágyakozva bámultad a kenyeres kosarat, mint egy kiéhezett macska.
A szénhidrátcsökkentett diétával való kalandod által tehát megtanulhattad azt, hogy a szénhidrátok mérséklése hasznos számodra, de az, hogy teljesen kiiktasd őket az étrendedből, számodra felér egy katasztrófával.
Egy ilyen fogyókúra során ráadásul nagy valószínűséggel kialakult benned némi mindent -vagy -semmit-gondolkodás, amikor hirtelen úgy érezted, hogy minden szénhidrát „rossz”. És innentől kezdve nehéz volt azt mérsékelt mennyiségben fogyasztanod.
Lássunk egy másik példát! Lehet, hogy kipróbáltad már a kalóriaszámolást. Nagyon eltökélt voltál, és minden egyes megevett falatot bevittél egy alkalmazásba. Az utolsó falat jégsalátát is lemérted, és beírtad.
Ebben a diétában szeretted az elszámoltathatóságot, illetve a tudatosságot, mert nem ettél csak úgy, hanem minden falatot kétszer meggondoltál. Viszont nagyon fárasztónak találtad, mert például étterembe menni olyan volt, mintha újraélted volna a matek érettségit.
Egyszerűen nem illett bele a mindennapi életedbe. Amikor valaki meghívott vacsorára, akkor úgy érezted, ezt lehet, hogy nem tudod most bevállalni, ugyanis egy másvalaki által elkészített ételről képtelenség megmondani, hogy mi van benne, miből mennyit tartalmaz. A kalóriák követése lassan rémálom lett.
Mit tanulhattál ebből a tapasztalatból? Például azt, hogy némi számadás és a tudatosság jó. De a rugalmatlan szabályok miatt hajlottál arra, hogy kivond magad a társasági életből.
Ezen a ponton felteheted magadnak a kérdést: „Hogyan tarthatom meg a pozitív dolgokat, és hogyan szűrhetem ki a negatívokat?”
Például úgy, hogy csak napi (vagy akár heti) egy étkezésed kalóriatartalmát figyeled. Ez lesz az ún. ellenőrző pontod, amely által elkerülheted a „fagyi adagom saját életet kezdett el élni”-érzést.
Egy másik ötlet, hogy képet csinálsz arról, amit eszel. Amikor például rád tör a délutáni éhségroham, és hirtelen ötlettől vezérelve szedsz magadnak egy tálka jégkrémet, akkor egy erről készített kép segíthet, hogy végül ne edd meg a fél dobozzal.
Látod, hogy működik? Kiértékeled a múltadat. A korábbi tapasztalatokból származó információ segítségével pedig hatékonyabban haladhatsz tovább.
#2: Figyeld meg, mit szeretsz enni!
Hiszed vagy nem: az, hogy miket szeretsz enni, nagyon is fontos!
Elképzelhető, hogy az idő múlásával szépen lassan elszakadtál a kedvenc ételeidtől, a „mindent -vagy -semmit”-gondolkodás hatására, ami nem más, mint a fogyókúrák egyik mellékhatása.
A fogyókúrák miatt talán úgy érzed, hogy minden, amit kívánsz tiltott, vagy a „nem javasolt” ételek listáján szerepel. De ha ebbe jobban belegondolsz, meglepő következtetésre juthatsz.
Ahhoz, hogy eredményt érj el, fontos tudnod, hogy mi az, amit valóban szívesen fogyasztasz.
– Mi az, amitől fizikailag jól érzed magad?
– Mi az, ami szellemileg frissen tart?
– Minek az ízét élvezed igazán?
Én például nem szeretem a halat. Ha olyan étrendet próbálnék tartani, amiben párolt halat kellene ennem heti háromszor, már azelőtt bukásra lennék ítélve, hogy belevágtam volna.
Most egy picit rugaszkodjunk el a fogyókúrás gondolkodástól, és vedd úgy, hogy minden étel megengedett.
Mit szeretnél leginkább enni, ha bármit választhatnál?
Mit tennél, ha tudnád, hogy mostantól ehetsz tortát, mert többé nem fog tiltólistára kerülni? Napi szinten fogyasztanád? Vagy elég lenne hetente egyszer-kétszer?
Gondolkodj el azon, milyen ételeket szeretsz. Határozd el, hogy nem fogod ezeket teljes mértékben kiiktatni az étrendedből. Ha ugyanis kiveszed azt, amit nagyon szeretsz, az egyenes út a bukáshoz.
Ha viszont úgy döntesz, hogy mértéktartóan ugyan, de fogyasztani fogod a kedvenceidet is, akkor meglátod, hosszú távon mennyivel könnyebb lesz betartanod a terveidet.
#3: Vizsgáld meg, milyen étrend fenntartható számodra!
Ideje feltenned magadnak a kérdést: mi az, amit hosszú távon is tartani tudok, és amit még élvezek is? Mert igenis lehet olyan az étrendünk, amit szeretünk, élvezünk.
– Milyen étrend fenntartható számodra és a családod számára?
– Milyen étrend passzol az időbeosztásodhoz és az életstílusodhoz, mihez van energiád, és anyagi forrásaid, eszközeid?
– Mi az, amit holnap, két hét múlva és két év múlva is tartani tudsz?
Ezekre a kérdésekre egyedül te tudod a választ.
Ha valami hosszú távon nem tartható, akkor már ezen a héten is nehézséget fog okozni. Vagyis lényegében az idődet vesztegeted vele, mert már most is tudod, hogy ez nem fog működni hosszú távon.
Olyan ez, mint olyan emberrel járni, aki igazából nem is tetszik… igen, elmész vele randizni, de már az elején egyértelmű számodra, hogy sosem mennél hozzá feleségül. Viszont az idő telik, és lehet, hogy közben az Igazi ott vár rád a sarkon túl.
Foglaljuk össze, hogyan találhatod meg a számodra megfelelő étrendet:
Amint látod, a neked megfelelő étrend kiválasztása sokkal több annál, mint megvenni egy jónak hangzó könyvet vagy kipróbálni azt, ami a barátaidnak bevált. Az előbbiek során kaptál néhány tippet, melynek segítségével jól választhatsz, és elkerülheted a következő nagy fogyókúra-drámát.
Még egyszer tehát:
– A személyes múltad: mi volt az eddigi diétáid során az, ami bevált, és mi az, ami nem; mi lenne az, amit szívesen átvennél ezekből.
– A kedvenc ételeid: mi az, amit napi rendszerességgel szeretnél fogyasztani, milyen ételeknek örülsz leginkább, és melyek fogyasztásával védheted ki azt, hogy besokallj, és kiéhezetten rohanj az első gyorsétterem felé.
– A fenntarthatóság: mi az, amit már ma, holnap, jövő héten és remélhetőleg mostantól mindig tudsz majd tartani.
Használd ezeket a tippeket egyfajta szemüveg-lencseként, amelyen keresztül megvizsgálhatod a különböző étrendválasztással kapcsolatos ötleteidet, döntéseidet!
Szívesen beszélgetnél velem és másokkal erről és hasonló témákról? Szívesen lennél tagja egy támogató, vidám közösségnek, ahol kibeszélhetjük az evéssel kapcsolatos küzdelmeinket, és épülhetünk egymás tapasztalatai, tanácsai által?Hamarosan indul a Hiszem tehát Eszem Facebook-csoport!
Írj nekem itt és csatlakozz hozzánk!
Vélemény, hozzászólás?