Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Mi a helyzet a szépséggel keresztény szempontból? Minden a szívről szól, vagy fontos, hogy hogyan nézünk ki? A mai posztban erről lesz szó!
Érezted már, hogy a vágyaid két irányba húznak? Egyrészről szeretnéd szépnek érezni magad, másrészt viszont ott van benned a meggyőződés, hogy az igazi szépség belülről fakad.
Azon tűnődsz, hogyan foglalkozz a testeddel, a kinézeteddel anélkül, hogy kizárólag külső motivációk vezérelnének, mint például a fogyás… vagy hogy jól álljon rajtad egy kisebb farmer.
Vagy ott van az egészség kérdése: azt tudjuk, hogy az egészségünk fontos. De vajon miért? És hogyan fér meg egymás mellett keresztényként a szépség és az egészség?
Nos, a Biblia világosan kimondja, hogy testünk a Szentlélek temploma. Míg korábban Isten az emberi kéz által épített templomban „lakott”, az Ő Lelke most már a testünk templomában lakik.
Ám egészségünk más okból is nagyon fontos: ha energikusak és erősek vagyunk, az könnyebbé teszi számunkra, hogy fontos dolgokat tegyünk Istenért. Olyan dolgokat, ami jó közérzet nélkül sokkal nehezebb lenne.
Hogyan és mennyit érdemes tehát befektetni a szépségbe és az egészségbe?
Időnk és energiánk korlátozott: ez a két legértékesebb vagyontárgyunk. Bár arra fordítjuk őket, amire nekünk tetszik, nagyon fontos, milyen gyümölcsöt terem ez az életünkben.
Például, ha beteszel a bankba egy bizonyos összeget, akkor nem mindegy, hogy az 2 év múlva mennyit kamatozott.
Ugyanez vonatkozik az egészségre és fittségre irányuló erőfeszítéseidre is. Mennyit kell befektetned, hogy elérd a kívánt eredményt? Mennyi időt-, és mennyi energiát kell rászánnod?
Vizsgáld meg, hogy a befektetés megéri-e: hozzáad-e az életedhez, vagy inkább elvesz belőle?
Az ár-érték arány nagyon fontos!
Például lehet, hogy számodra napi 30 perc testmozgás az ideális. Ha ennél kevesebbet tennél bele, akkor nem érnéd el az eredményt, amit kitűztél magad elé. Ha viszont ennél többet szánnál rá, az túlfeszítené az időbeosztásodat. De a napi fél óra pont jó, tehát megtaláltad a számodra legmegfelelőbb egyensúlyt.
Tudatos és átgondolt döntéseket kell tehát hoznunk az egészséggel és a fittséggel kapcsolatban. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy több vagy kevesebb energiát fordítunk rá, mint amennyit szeretnénk.
„Mert ki az közületek, aki tornyot akar építeni, és nem ül le előbb, és nem számítja ki a költséget, hogy telik-e mindenre a befejezésig?” (Lukács 14,28)
De … honnan tudjuk, hogy mennyi az annyi?
Mi az, ami szükséges, de még nem túl sok?
Nézzünk meg egy példát!
1. Amikor túl gyenge vagy ahhoz, hogy mások felé szolgálj
Lehet az ember annyira gyenge és beteges, hogy képtelen aktívan tenni-venni és hatással lenni a körülötte lévők életére. Itt fáj, ott fáj, az energiaszint pedig a béka feneke alatt..
Még ha az akarat ott is van, és szeretnél mások felé szolgálni, igazán hatékonyan sajnos akkor sem tudod ezt megtenni, mert nem vagy elég jól.
2. Amikor „túl fitt” vagy ahhoz, hogy mások felé szolgálj
A másik oldalról viszont lehetsz annyira fitt, izmos és vékony, hogy rengeteg időt és energiát kell befektetned abba, hogy ezt fenntartsd. A napjaid az edzések és az étkezések köré szerveződnek, és a gondolataid folyamatosan ezek menedzselése körül kavarognak.
Még ha szeretnél is kilépni és másokért tenni, akkor sem marad időd és energiád. Többet fektetsz az egészségedbe és a fittségedbe, mint amennyit az képes visszadni neked.
Amint látod, mindkét véglet – a fizikai lerobbantság vagy éppen a túlzott fittség – elvonhatja az ember figyelmét a lényegről.
Mindkét véglet önmaga körül forog és önmagáról gondolkodik.
Az egyik azért, mert túlságosan kényelmetlenül érzi magát a testében, a másik pedig azért, mert túlságosan büszke a testére.
Hol van hát a keresztény szépség és szolgálat metszéspontja?
Amit keresünk, az a pont, ahol a befektetésünk és a kívánt eredmény találkozik. Ez az a pont, ahol nem kell állandóan az egészségünkre és a fittségünkre figyelnünk (akár pozitív, akár negatív értelemben).
Néhány gyakorlati példa:
… amikor fel tudsz felöltözni anélkül, hogy azon stresszelnél, mit vegyél fel
… amikor rákészülsz egy egészséges ebédre, de nem pánikolsz be, ha közbejön egy lehetőség valakinek segíteni, és emiatt be kell érned egy pékséggel vagy gyorsétteremmel
… amikor az előtted álló napi jócselekedeteket képes vagy végrehajtani, mert az egészséged nem korlátoz ebben
… amikor példa lehetsz a körülötted lévők számára abban, hogy mit jelent jól gondoskodni Isten templomáról.
De hogyan találhatjuk meg ezt az egyensúlyt?
Hogyan hozhatod össze a különböző vágyakat a szívedben?
A vágyat arra, hogy vonzó légy, hogy egészséges légy, és hogy Isten értékeivel összhangban éld az életed?
Hogyan egyeztethetőek össze mindezek?
A válasz a szívedben rejlik.
Képzeld el a következőt: Két nő besétál egy szobába. Mindkettő új ruhát visel, szép a hajuk és a sminkjük, és mindketten magabiztosan viselkednek.
Kívülről nézve ezek a nők egyformák.
De lehet, hogy szívükben és hozzáállásukban különböznek: az egyikük alázatos, a másikuk büszke. A külső megjelenés gyakran nagyon keveset árul el arról, hogy mi zajlik a szívben.
A te szívedben egyensúly van? Vagy úgy érzed, hogy a szépségre való törekvésedben az egyik vagy a másik oldalra billentettél?
Hogy egy kicsit mélyebbre ássunk, tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:
– Hogyan gondoskodom a testemről? Gondoskodom-e úgy, hogy betölthesse a célját?
– Miért szeretnék változtatni a külső megjelenésemen? Esetleg ezzel akarom betölteni valamelyik szükségletemet?
– Ha most varázsütésre hirtelen megváltozna az alakom, hogyan változna meg az életem, és miért fontos ez nekem? Miként tudnám ezeket a célokat egy kicsit jobban Isten irányába terelni?
Én személy szerint nem bánnám, ha kicsit vékonyabb lennék. Miért? Miután megvizsgáltam a szívemet, látom, hogy leginkább mások rólam alkotott véleménye motivál. Én is olyan akarok lenni, amilyennek a világ a „szépet” definiálja. De érzem, hogy ez egy nagyon befelé forduló és öncélú fókusz – így hát félreteszem, újra és újra.
Most nézzük meg azt is, mi történik olyankor, ha a legfőbb motivációm az, hogy jó sáfára legyek a testemnek: tápláló ételeket eszem, rendszeresen sportolok, eleget alszom és örömmel élem az életem.
És ha ráadásként ez az életvitel meg fog látszódni a külsőmön? Az lesz a hab a tortán!
Ha most hátralépsz egyet és külső szemlélőként nézed az életedet, mit látsz?
Te hogy találhatnád meg a számodra megfelelő egyensúlyt?
Lehet, hogy azzal kell kezdened, hogy beismered: az egészség és az erőnlét igenis fontos, és ha erőfeszítéseket teszel azért, hogy jól nézz ki és jól érezd magad, az nem feltétlenül önzőség.
Elengedhetetlen, hogy őszintén megvizsgáljuk önmagunkat, és azt, hogy mire fordítjuk, mibe fektetjük a rendelkezésünkre álló időt, pénzt és energiát. Amikor pedig Isten változásra késztet valamelyik irányba, a mi dolgunk, hogy engedelmes hittel továbblépjünk.
Hiszen ha elsősorban a szíved vizsgálatára figyelsz, akkor Isten vezetését követve belülről kifelé haladsz majd a szépség felé!
Vélemény, hozzászólás?