Délután 3 óra körül lehetett, ültem a Kosztolányi Dezső téren, és vártam, hogy elmúljon a szédülés, ami hirtelen rámtört. Pár nappal korábban elhatároztam, hogy részt veszek egy egész napos böjtölésben, de a döntés, hogy egész nap csak vizet igyak, délutánra már fejfájáshoz vezetett. Ahogy ott üldögéltem, hirtelen megéreztem a friss hamburger illatát – ez, és a fejfájás mint kifogás épp elég volt ahhoz, hogy feladjam, és pár perc múlva már meglehetős bűntudattal ugyan, de boldogan vetettem rá magam egy hamburgerre.
Talán ismerős a helyzet. Esetleg ti is összerezzentek, és próbáltok máshová nézni, amikor a vasárnapi istentiszteleten kihirdetik, hogy közös böjtöt szerveznek, amire elszánt jelentkezőket várnak.
Hogy jön mindez a fogyáshoz?
Hiszen ha az emberben ott van a fogyás (titkos) vágya a böjtölés idején is, azzal megszentségteleníti az egész böjtöt. Vagy mégsem?
Érdekes módon, számomra épp a böjtölés gyakorlata segített az étkezési szokásaim helyrerakásában. Egy kicsit más perspektívából, kicsit könnyítve, kicsit leegyszerűsítve ugyan, de mégis. Hogy hogyan?
Jöjjön a magyarázat!
Brandice Lardner
gracefilledplate.com
A böjt számomra mindig az a téma volt, amit igyekeztem kerülni.
Persze tudtam, hogy a Bibliában több hithős is szerepel, akik rendszeresen böjtöltek, és azt is tudtam, hogy több bibliavers is említi, milyen nagy hatása van a böjtnek. De a témától úgy éreztem magam, mint akit bedobtak a félelem és a bűntudat tengerébe. Szerettem volna engedelmes lenni, de valahogy nem tudtam rávenni magam.
Lehet hogy te is így vagy vele – idegenkedsz a böjttől, miközben vágysz arra, hogy megtapasztald az áldásait a mindennapi életedben. Ha az étkezés kihívás és próbatétel számodra, akkor szerintem tetszeni fog és felszabadítónak érzed majd a böjt kicsit másfajta megközelítését.
Böjtölés a Bibliában
A Bibliában azt látjuk, hogy Isten hűséges emberei (nők és férfiak) rendszeresen böjtöltek, imádkozva és konkrét céllal, sokszor azért, mert nehéz helyzetben voltak.
Voltak, akik a félelmeik, szorult helyzetük miatt böjtöltek:
– Mózes Izrael bűne feletti kétségbeesésében (5Mózes 9,9);
– Dávid, a gyermeke gyógyulása érdekében (2 Sámuel 12, 16-23);
– Nehémiás Jeruzsálem miatt böjtölt (Neh 1,4).
Mások azért böjtöltek, hogy felkészüljenek valamire vagy épp megelőzzenek valamit:
– Jézus a pusztában böjtölt, mielőtt megkezdte a földön végzett szolgálatát (Máté 4,1-11);
– Pál és Barnabás böjtöltek, mielőtt kinevezték az elöljárókat;
– Eszter böjtölt, mielőtt bement volna a királyhoz, hogy a népéért közbenjárjon (Eszter 4,16).
A böjtnek nagy ereje van
De vajon miért vonja meg magától valaki szándékosan az ételt? Nos, az biztos, hogy nem élvezetből. Ami engem illet, szeretem komfortosan érezni magam. Szeretem például, ha kényelmes az ágy, ha pont kellemes a hőmérséklet a lakásban, ha nem süt a szemembe a nap- stb.
Ugyanakkor mindannyian rendszeresen csinálunk olyan dolgokat is, melyeket nem feltétlenül élvezünk – egy nagyobb cél érdekében. Említhetném például a mosást, a takarítást vagy egyéb házimunkákat.
Ha sikerül egy picit is jobban megértenünk, mekkora ereje van annak, ha eltoljuk magunk elől a tányért, amikor kell, sokkal inkább készek leszünk arra, hogy vállaljuk a nehézségeket.
Amikor megtagadjuk önmagunkat és a vágyainkat, nagy dolgoknak készítjük elő a terepet.
Az alábbi igevers remekül összefoglalja, miért is olyan nagyszerű a böjtölés:
„Nekem az olyan böjt tetszik, amikor leoldod a bűnösen fölrakott bilincseket, kibontod a járom köteleit, szabadon bocsátod az elnyomottakat, és összetörsz minden jármot!” (Ézsaiás 58,6)
A böjt zárt ajtókat képes megnyitni.
Terheket tesz könnyebbé, láncokat szakít el. Ha úgy érzed, életedben megragadtál egy ponton, talán éppen a böjtölés lesz számodra a megoldás.
A böjtölés hatásos
Mitől ilyen kivételesen hatásos hát a böjtölés? Teológus ugyan nem vagyok, de enni szeretek – mint ahogy valószínűleg te is. Az evés átszövi a mindennapjainkat.
A napokon át tartó ünnepi lakomáktól kezdve, az egyszerű hétköznapokig – életünk az evés körül forog. Isten finomnak és élvezetesnek teremtette az ételt, nekünk pedig étvágyat adott, ami szükséges az életben maradáshoz. Az éhségérzet könyörög azért, hogy reagáljunk rá.
Ha csupán azért nem eszünk, hogy ne együnk, annak lelki szempontból semmilyen haszna nem lesz. Amikor azonban az önmegtagadás együtt jár egy felfelé figyeléssel (Istenre), akkor a határ a csillagos ég.
Ahhoz, hogy lelki növekedést tapasztaljunk, engedjük, hogy az evés„mindennapossága” és a rendszeresen jelentkező éhségérzet minden alkalommal jel és emlékeztető legyen Isten újbóli megszólítására. Ez az alázatos önmegtagadás remekül felkészít bennünket arra, hogy jobban értsük, mennyire szükségünk van Istenre, és az ő kegyelemmel teli vezetésére.
Ezért lehet a böjtölést tulajdonképpen az életünk minden területére alkalmazni.
Egy személyes példa: a mutatóujjam mintha be lenne programozva, hogy rendszeresen megnyissa a Facebookot a telefonomon. El szeretném végezni a házimunkát, ehelyett azon kapom magam, hogy olvasgatom a posztokat. Ha viszont a közösségi média mágneses vonzóerejét emlékeztetőnek használom arra, hogy valahányszor érzem a Facebookozásra való késztetést, mindig megszólítsam Istent, akkor a végeredmény egy gyakoribb és rendszeresebb kommunikáció lesz Istennel.
Ami a múltat illeti, nem tudok nagy eredményeket felmutatni a böjtölés terén. Tizenéves koromban ugyan hagytam ki étkezéseket, de azokra csak a fogyás motivált. Amikor pedig lelki szempontból próbálkoztam a böjttel, kudarcot vallottam.
Lássuk be: legtöbbünk számára a gondolat, hogy ne együnk, félelmetes.
Lehet, hogy a múltbéli tapasztalataink miatt félünk, de lehet, hogy inkább az ismeretlentől tartunk.
Akár így, akár úgy, legszívesebben befognánk a fülünket, ha csak szóba kerül a böjt.
Emiatt persze meglehetősen rosszul érezzük magunkat és feltesszük a kérdést: miért nem vagyok rá képes? Miért nincs nekem elég akaraterőm? Mi a baj velem?
Ezek az ítélkező gondolatok azonban nem Istentől vannak! Ő sosem ostoroz bennünket a hiányosságaink miatt. Add át Neki a terheket és az aggodalmat, amit emiatt érzel.
Isten mindig a szívünket nézi. És ha a böjtölés olyan dolog, amire vágysz ugyan, csak valahogy mégsem tudod megvalósítani, akkor a poszt hátralévő része neked szól.
A könnyített böjtölés
Azt nyilván tudjuk a böjtölésről, hogy ilyenkor lemondunk az evésRŐL. De mi a helyzet az evésÉRT való böjtöléssel? Úgy értem, van-e jobb módja annak, hogy megszabaduljunk az evés megkötözöttségéből annál, mint hogy maga az evés legyen a böjtünk tárgya?
Amikor valaki az állandó vásárlás kísértésével küzd, az ő böjtje valószínűleg az lesz, hogy nem megy plázákba.
Viszont mi, akik azzal küzdünk, hogy többet eszünk a kelleténél, azzal húzhatjuk meg a határt, hogy odaadjuk Istennek azokat a plusz falatokat.
Amikor megtagadjuk magunktól azt, amire leginkább vágyunk, világos üzenetet küldünk a testnek és Istennek is arról, hogy komolyan szeretnénk megtalálni a szabadságot és egyben megdicsőíteni Őt.
Talán ezt gondolod most: „Igen, de a böjt gondolatától én még mindig kiszaladnék a világból!”
Igen, tudom és értem … olvass tovább!
Könnyített böjt a gyakorlatban
Most pedig nézzük, hogyan alkalmazhatod a könnyített böjtöt a mindennapi életedben. Azonban még mielőtt belemennénk a részletekbe, fontos leszögeznem, hogy a könnyített böjt célja nem az, hogy kiváltsa a bibliai böjtölés gyakorlatát, nevezetesen azt, amikor tartózkodunk az evéstől bizonyos időszakon keresztül.
A könnyített böjtre tekintsünk úgy, mint a bibliai böjt kiegészítésére, vagy egy kezdőpontra, ahol azok is elkezdhetik ízlelgetni a böjtöt, akik talán máskülönben nem tennék. (Az olyanok, mint én. :-))
A böjtölés az önmegtagadásról szól, amikor egy nagyobb cél érdekében megteszünk valamit, amit egyébként nem szívesen tennénk. Ez a lemondás kényelmetlenséggel jár, és valószínűleg nehéz is. Térdre kényszerít, ugyanakkor az égig emel. Többet beszélgetsz ilyenkor Istennel, mert van rá tér, és mert szükséged van rá. Az életünk és a Teremtővel való kapcsolatunk kiteljesedik ezekben a pillanatokban.
Oké, akkor most gondolj az étellel való kapcsolatodra. Mik a gyenge pontjaid? Vannak olyan ételek, amelyek sokszor kisértésbe visznek? Vagy bizonyos időszakok a nap során, amikor a legsebezhetőbb vagy?
Válaszd ki ezek közül a 3 legjellemzőbbet.
A három közül most válassz egyet. Választhatod a legkönnyebbet vagy a legnehezebbet – nem számít.
Tedd fel magadnak a kérdést: hogyan böjtölhetném el ezt az ételt vagy ezt a szokást úgy, hogy Istennek tetsző legyen, és közben növekedjek az Istentől való függésemben?
Hadd mondjak néhány példát:
– Ha hajlamos vagy arra, hogy megrögzötten és folyamatosan kontrolláld a bevitt étel mennyiségét vagy nagyon ügyelsz a zsír- és szénhidrát tartalomra, akkor számodra a böjtölés egy módja lehet, ha böjtként odaszánod ezt a folyamatos kontrollálást, és elfogyasztasz a családoddal egy „normális” ebédet.
– Ha a túlevésre vagy hajlamos, akkor böjtre szánhatod az utolsó pár falatot.
– Ha szeretsz egészségtelen nasikat enni, esetleg választhatod azt, hogy böjtölsz az étkezések között. Vagy akár azt, hogy csak tányérról eszel.
– Esetleg a délutáni „mélypontok” során szoktál rossz döntéseket hozni evés ügyben? Legyen az az óra a böjtöd ideje, ami általában a legkeményebb, utána pedig tervezz be egy tápláló étkezést vagy néhány egészséges falatot.
– Úgy érzed, hogy a délutáni lattéd vagy üdítőd nélkül nem tudsz létezni? Helyettesítsd valami mással, vagy hagyd el teljesen.
– A vacsora utáni desszertezés már nem csak alkalmi kényeztetés, hanem rendszeres szokás lett az életedben? Állj ellen a vágynak, hogy belevesd magad, és feküdj le kicsit üresebb gyomorral.
Hogyan kezdjem el alkalmazni a választott böjtömet ?
Sikerült eldöntened, hogy mit és hogyan szeretnél böjtölni? Mielőtt továbblépnénk, hadd emlékeztesselek, hogy olyan böjtöt érdemes választanod, amiről úgy érzed, teljesíthető, illetve arra, hogy mindenképpen imádkozz, mielőtt belevágsz a dologba.
Igen, kényelmetlenül fogod magad érezni közben, és nem, nem lesz könnyű megtenni – mégis feltétlenül olyan dolgot válassz, ami reális.
Teljesen jó, ha valami egész kicsivel kezded. Ha egy szerényebb kezdés során sikerül győzedelmeskedned, onnantól új területre léphetsz. Egy pillanatra se felejtsd el, hogy ez az egész önmagad megtagadásáról, és az Istennel való kapcsolatodról szól.
Vigyázz arra, hogy a motivációd ne kapcsolódjon csupán a fogyáshoz, hiszen tudjuk, hogy ez a cél gyorsan elpárolog, amikor a dolgok nehezebbé válnak.
A könnyített böjt 7 lépésben (az evés szabadsága felé):
1. Válassz 3, étkezéssel kapcsolatos szokást, ami nagyon fontos a számodra.
2. Ezek közül válassz egyet, amit szeretnél böjtre szánni.
3. Úgy alakítsd ki a böjtödet, hogy kicsit nehéz, de azért megvalósítható legyen.
4. Kezdd el a böjtöt és engedd, hogy a lemondás által okozott kényelmetlen érzés emlékeztető és jel legyen arra, hogy megszólítsd Istent.
5. Addig végezd a böjtöt, amíg elkezded könnyűnek érezni.
6. Válassz egy újabb szokást, és ismételd a fentieket.
7. Tapasztald meg az egyre nagyobb szabadságot az étkezés tekintetében!
Amint látod, a böjtnek nem kell feltétlenül drámai eseménynek lennie ahhoz, hogy hatásos legyen és változást hozzon az életedben. Ha megfigyeljük néhány hűséges és istenfélő ember életét, olyanokét, akik példaként járnak előttünk, láthatjuk, hogy az önmegtagadás micsoda gyümölcsöket termett az életükben. Lehet, hogy a teljes böjt gondolata még ijesztő számodra, ám a falatokra lebontott változata által alkalmazni tudod ezt a hasznos gyakorlatot a mindennapi életedben.
Azáltal, hogy azt az étkezési szokást választjuk ki, ami fogva tart és akadályoz, elkezdhetjük elszakítani a köteleket, Isten ereje és segítsége által.
Ha van kedved, írj a kommentek közé és oszd meg te is, melyik szokásodat szeretnéd elböjtölni. Ha segítségre van szükséged abban, hogy kiválassz egy olyan dolgot, keress meg – nagyon szívesen segítek!
Vélemény, hozzászólás?