Brandice Lardner
gracefilledplate.com
Fogyókúrás éveim alatt előfordult, hogy annyira elegem volt már a roston csirkemell+párolt zöldség kombóból, hogy úgy éreztem, ennyi erővel akár fűrészport is ehetnék, mert nagyjából ugyanannyi élvezeti értéke van számomra.
Nem valami étvágygerjesztő…
Viccet félretéve, aki sokat diétázott, az érezheti úgy, hogy soha az életben nem bír többé ránézni például a puffasztott rizsre vagy a kelbimbóra.
Nem csoda, hogy sokszor egyszerűen nincs kedvünk „egészségesen” táplálkozni.
Ha úgy érzed, hogy bár a vágy megvan benned, mégis nehezen tudod rávenni magad, hogy egészségesebben étkezz, akkor a mai poszt neked szól.
Hoztam néhány tippet, melyek remélhetőleg segítenek abban, hogy nagyobb kedvvel vágj bele az életmódváltásba, és fogyassz gyakrabban tápláló ételeket.
Ideje, hogy végre kedvünk is legyen az egészséges életmódhoz.
Az egy dolog, hogy agyban tisztában vagyunk azzal, hogy az egészségesebb étkezés jobb a szervezetünk számára – akkor viszont miért halogatjuk és kerülgetjük?
Próbáljunk ki valamit:
Gondold végig, hogy melyek azok a dolgok, amiket igazán élvezel az életben. Például utazás, egy jó film, vacsora a pároddal.
Ezek azok a dolgok, melyekre valószínűleg nem kell külön motiválnod magad.
Most pedig gondolj néhány olyan dologra, amihez nagyon nem fűlik a fogad. Mosogatás, fűnyírás, számlabefizetés, stb.
Az ember úgy működik, hogy alapból kerüli és halogatja azokat a dolgokat, amelyekhez nincs kedve. Akkor is, ha tudja, mi lesz a következménye, ha nem végzi el ezeket a dolgokat – koszos edények, gazos udvar, és kikapcsolt gáz vagy villany.
Ugyanígy tudjuk azt is, hogy ha nem megfelelő ételeket fogyasztunk, vagy egészségtelen életmódot folytatunk, annak bizony meglesz a böjtje. De sajnos ezeket a következményeket gyakran lekicsinyítjük, míg az életmódváltással járó kihívásokat felnagyítjuk.
A változás sokszor ijesztő lehet, főleg ha nem tudjuk, hogyan kezdjünk bele.
Én most abban szeretnék segíteni, hogy kilépj ebből a félelemből, és hoztam 3 tippet, ami segíthet, hogy motivált legyél az életmódváltásra.
1. Tudatosítsd magadban a célodat!
Kulcsfontosságú, hogy az emberben mélyen meggyökerezzen, MIÉRT is csinálja, amit csinál. Ez különösen igaz a fogyásra. Sokszor feladjuk a hosszútávú sikert egy pillanatnyi könnyebb döntés kedvéért. Különösen akkor, ha nagyobbnak látjuk a meghozandó áldozatot a végső eredménynél.
Hogyan lehetsz motiváltabb az életmódváltásra?
Úgy, hogy tudod, a végeredmény miatt megéri áldozatot hozni.
Álmodozhatunk szebb jövőről, ám a jelen bizony előrevetít dolgokat. Más szóval: ha folyamatosan másnapra halasztjuk a változtatást, akkor a másnap sosem fog eljönni.
Gondolj bele abba, hogy milyen lesz az életed 5 év múlva…
Milyen lesz akkor, ha nem változtatsz?
Igen, tudom … fájdalmas ezzel szembenézni
De úgy is nézheted a dolgokat, hogy ez a fájdalom most beindíthatja benned a dolgokat a változtatásra.
Segíthet konkrét helyzetekben is. Például úgy, hogy egy bizonyos ételre nézve nem csak azt látod meg, milyen finom, hanem azt is, hogy ha megkóstolod, az milyen folyamatot indít be. Igen, mindig „csak egy falat”-tal indul … de aztán sosincs jó vége.
Érdemes tehát az egész folyamatot nézni, az elejétől a végéig.
Ebből a kis időutazásból megtanulhatjuk, hogy az a pillanatnyi kellemetlen érzés, amit egy-egy rossz szokás feladása okoz, még mindig sokkal jobb, mint később tele megbánással nézni, ahogy elúsznak az álmaink.
És ha már álmodozunk, akkor folytassuk a naposabb oldalon:
Képzeld el, hogy már ma elkezded a változtatást. Apránként, hogy ne egyszerre zúduljon rád minden, nehogy besokallj.
Ezen a héten ebben változtatok egy picit, a jövő héten abban. Minden héten egy apró csavar, míg végül hónapok vagy évek múltán teljesen megváltozik az életmódod.
Engedd, hogy ez a két kép dolgozzon benned. Meglátod, segíteni fog akkor, amikor ott állsz majd egy döntés előtt, és választanod kell, merre indulsz.
2. Legyen vonzó az egészséges táplálkozás!
Az egyik legnagyobb akadálya az egészséges étkezési szokások kialakításának az, hogy az ember úgy érzi, többé nem fogyaszthatja a kedvenc ételeit.
Ha az egészséges táplálkozás azt jelenti, hogy mostantól unalmas és ízetlen ételeket kell enned, akkor nehéz lesz magad rávenni a változtatásra.
Viszlát pizza, helló zsírszegény túró.
Szerencsére egyáltalán nem erről van szó! Rengeteg módja van annak, hogy a kedvenc ételeidet egy kicsit táplálóbb módon készítsd el.
Próbáld ki, hogy beírod a keresőbe a kedvenc ételedet, és hozzáírod hogy egészséges és könnyű. Meg fogsz lepődni, mennyire könnyű megreformálni a pizzát, a hamburgert, a főzelékeket, de még a töltött káposztát is!
Hagyj időt magadnak a kísérletezésre. Lesznek ételek, amelyek nem jönnek be megreformálva, és lesznek olyanok is, melyeket sosem akarsz többé a régi módon elkészítve enni.
A lényeg: ne várd el magadtól, hogy kedved legyen egy ételhez pusztán azért, mert egészséges, ha egyszer nem ízlik!
3. Apró, pici lépésekben haladj!
Ha valaki egyik napról a másikra szeretne szuperegészségesre váltani, az általában eleve kudarcra van ítélve.
Ha úgy érzed, megvan benned a vágy az egészséges étkezésre, de valahogy mégsem bírod rávenni magad, akkor elképzelhető, hogy túl sok változtatást tűztél ki egyszerre.
A mesékben és a tévés műsorokban nagyon jól néznek ki ezek a rút kiskacsából hattyúvá változtatások, de lássuk be, legtöbbünk számára ez mese marad.
Idő és türelem kell ahhoz, hogy az ember szépen, lassan kilépítse magában az egészséges étkezésre való fogékonyságot.
Megvalósítható és kezelhető változtatásokban gondolkodj, és kis lépésekben haladj. Így fognak tudni beépülni és hosszú távon megmaradni az új szokások.
Van-e olyan apró változtatás, amiben 100% biztos vagy, hogy már ma meg tudod csinálni? Ha igen, akkor hajrá!
Már ma elkezdhetsz tehát egészségesebben étkezni!
– Sose feledd, hogy MIÉRT is csinálod! Ha minden hétre kitűzöl magad elé egy újabb apró szokást, és azt a hét során próbálod beépíteni, annak hónapokkal vagy évekkel később egy megváltozott élet lesz az eredménye!
– Ne feledkezz meg arról, hogy a cél az, hogy az egészséges táplálkozás életstílussá váljon. Nem egyik napról a másikra kell 360 fokos fordulatot tenni és mindent megreformálni, hanem apránként. És ez teljesen rendben van.
– A hosszútávú életmódváltáshoz sok-sok kegyelemre lesz szükséged önmagaddal szemben. És kegyelemre, amit Istentől kaphatsz, Akihez bármikor fordulhatsz.
Nem tökéletességre van tehát szükség – sokkal inkább szívbéli hajlandóságra és odaszántságra, hogy mostantól egészségesebben élj!

: Mara
Vélemény, hozzászólás?