Brandice Lardner
gracefilledplate.com
„Jézus is evett kenyeret.”
Ha létezik jó indok arra, hogy felfaljunk egy nagy adag meleg és ropogós kenyeret, akkor ez az.
A „Mit tenne Jézus?”- gondolat szilárd érv lehet az ételválasztás során. Végül is Jézus tökéletes példát adott arról, hogyan néz ki az étkezéshez való kiegyensúlyozott hozzáállás: egyrészt tudta élvezni a finom ételeket és a finom bort, ugyanakkor gyakran böjtölt is.
Élő példáját adta annak, amit a Biblia az étkezésről mond. Ugyanakkor, meglepő módon, ennek meglehetősen kevés köze van ahhoz, hogy MIT eszünk.
A ma ismert Bibliának ugyebár két része van: az Ószövetség és az Újszövetség. Az Ószövetséget tekintették a „törvénynek”. Amikor Jézus megjelent a színen, mindent felforgatott ebben a törvényben.
Ez nem azt jelenti, hogy az Ószövetségben leírt összes parancsolat és tilalom eltűnt – inkább mélyebb szintre ment.
A Krisztus utáni élet ugyanis már sokkal inkább a szívről szól, mert – ahogy valószínűleg észrevetted – a legjobb és legrosszabb döntéseink, sőt, minden döntésünk az elménkből, az akaratunkból és az érzelmeinkből fakadnak.
Vannak azért dolgok, amiket ne együnk?
Az Újszövetség nem azt mondja, hogy kerüld a süteményt, az édességet és a chipset – mert ezek fogyasztása még SEMMIT sem árul el a szíved állapotáról.
A Biblia nkább arra figyelmeztet, hogy önkontrollal hozz döntéseket. Hogy láss túl a spájzon és inkább vizsgáld meg a szívedet, hogy mit milyen céllal teszel.
Miközben a Biblia teljes szabadságot ad azokban az étkezési döntésekben, hogy MIT és HOGYAN egyél, ezzel együtt magasra teszi a mércét a MIÉRT tekintetében.
Van néhány igevers, amely közvetlenül az étellel való kapcsolatunkról, illetve a testi és lelki egészségről szól, de nincsenek javasolt kalóriaszámok vagy pontértékek arra nézve, hogy mit és mennyit együnk.
Arra viszont figyelmeztet a Biblia, hogy gyakoroljunk önmérsékletet, legyünk fegyelmezettek, és ne engedjünk mohó étvágyunk minden szeszélyének.
Ez pedig már egy magasabb szintű felhívás.
Talán veled is megtörtént már, hogy mikor elolvasol egy ilyen részt a Bibliában, nagyon motiváltnak és lelkesnek érzed magad, és készen állsz a nagy változásra. Eldöntöd, hogy nemet fogsz mondani a sóvárgásokra, és a keskeny ösvényen fogsz járni.
De aztán jön a való élet, eléd kerül valami csábító finomság, és jön a kísértés. A végeredmény pedig: újra és újra találsz valami kifogást, és gyorsan oldalpályára kerülnek a korábbi nagy elhatározások.
És akkor jön az, hogy csak áll az ember, és nem tudja, hogyan tovább…
– Imádkoznom kellett volna…
– Miért nem jutott eszembe egy bibliavers?
– Nem is értem, mit gondoltam?!
Mi történt tehát?
A tudás ott volt, de nem ültetted át a gyakorlatba, amit olvastál.
A Biblia tele van olyan versekkel, amelyek segíthetnek abban, hogy biblikus döntéseket hozz az evés terén, DE ez nem úgy történik, hogy egyszerűen elolvasol egy verset és egyetértően bólogatsz.
Gondolkodni kell rajta, emésztgetni és engedni, hogy átjárja a szívedet a vers mondanivalója, majd ezután konkrét CSELEKVÉSBE kell ültetni amit olvastál és amire jutottál!
Hogyan használd tehát a Bibliát az étkezési szokásaid megváltoztatására?
– Gyűjtsd ki és olvasd el azokat a részeket, melyek a téged érdeklő és érintő témához kapcsolódnak. Remek kiindulópont például, ha beírod a kersőbe, hogy „bibliaversek az önuralommal kapcsolatban”!
– Szánj rá 10 percet, és olvasd el magát a verset és a szövegkörnyezetet is. Akár egy magyarázatot is használhatsz a pontosításhoz!
– Gondold ki, HOGYAN fogod ezt a verset MA megélni, megvalósítani. Legyél nagyon konkrét! Imádkozz és kérd Istent, hogy adjon ötleteket. Aztán készíts egy világos és részletes tervet, és ha gondolod, akár a naptáradba is beírhatod.
Ha végigmész ezen a három lépésen, azzal a tettek mezejére lépsz, és olvasóból CSELEKVŐVÉ válsz. És ez az, ahol az igazi változás elkezdődik!
Vélemény, hozzászólás?